0
محصول تعداد قیمت - تومان
محصولات
راهنمای انتخاب محصولات
 • استخدام بازاریاب

  دعوت به همکاری بازاریاب حرفه ای در تهران و کرج با حقوق و پورسانت فوق العادهمحصولات بسیار با کیفیت و اورجینال تصفیه آب و سوداساز با قیمتهای رقابتیبا ما در تجربه فروش فوق العاده تصفیه آب همراه باشید

  استخدام
 • جشنواره فروش دستگاه تصفیه آب

  آغاز فروش فوق العاده برترین مدلهای دستگاه تصفیه آب ، فقط برای مدت محدودانواع دستگاه تصفیه آب اورجینال و دستگاه سوداساز. ضمانت اصالت کالاتخفیف های ایده آل همراه با هدایا

  فروش فوق العاده تصفیه آب
 • جشنواره فروش سوداساز کلایموکس آلمان

  آغاز فروش فوق العاده سوداساز کلایمکس آلمان با قیمت استثناییهمراه با هدیه ویژه کیف چرم ترمهامکان خرید به صورت اقساط

  خرید کلایموکس
 • تعمیر آبسردکن

  سرویس کامل دستگاه آبسردکنرفع عیب و تعمیر انواع آبسردکن رومیزی و ایستادهجالیوانی آبسردکن ، مخزن تصفیه دار و سایر لوازم جانبی آبسردکن

 • تعمیر و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

  تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیتعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیارایه کلیه قطعات و لوازم اورجینال دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی

 • سیستم های تصفیه آب بهاب

  تخصصی ترین مرکز آموزش، نقد، بررسی و ارائه خدمات اینترنتی دستگاه تصفیه آبمشاوره رایگان جهت تهیه و تیم مجرب فنی جهت سرویس دستگاه تصفیه آب شماجامع ترین فروشگاه اینترنتی دستگاه تصفیه آب ، فیلتر آب و لوازم

  تصفیه آب بهاب

به راحتی و با پاسخ به چند سوال محصول خود را بیابید

آموزش تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب _ فیلتر کربن جامد آرشیو مقالات

Replacing the Water Filter Purifier _ Primary Filters

آموزش تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب _ فیلتر کربن جامد
21 مرداد 1396 646 بازدید

منبع : تصفیه آب بهاب نویسنده :

قول داده بودیم که روش تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی را به طور کامل برای شما شرح دهیم. در ادامه مباحث گذشته، در این مقاله تعویض فیلتر سوم دستگاه تصفیه آب را که به نام های فیلتر کربن بلاک یا فیلتر کربن جامد نیز شناخته می شود، توضیح میدهیم. 

اما علاوه بر فیلتر کربن جامد، یک دستگاه تصفیه آب معمولا دارای فیلترهای زیر می باشد که می توانید با کلیک روی لینک مربوطه، نوع فیلتر را مشاهده و یا به صورت آنلاین خرید نمایید. همچنین روش تعویض فیلتر هرکدام، در لینک مقابل آن توضیح داده شده است:

فیلتر الیافی چیست؟   آموزش تعویض فیلتر  الیافی دستگاه تصفیه آب

فیلتر کربن پودری چیست؟   آموزش تعویض فیلتر  کربن پودری در دستگاه تصفیه آب

فیلتر کربن جامد چیست؟   آموزش تعویض فیلتر  کربن جامد در دستگاه تصفیه آب در همین مقاله

فیلتر ممبران  چیست؟   آموزش تعویض فیلتر  ممبران در دستگاه تصفیه آب

فیلتر پست کربن  چیست؟   آموزش تعویض فیلتر  پست کربن در دستگاه تصفیه آب

فیلتر مواد معدنی چیست؟   آموزش تعویض فیلتر مواد معدنی در دستگاه تصفیه آب

فیلتر قلیایی چیست؟   آموزش تعویض فیلتر قلیایی در دستگاه تصفیه آب

فیلتر آنتی باکتریال چیست؟   آموزش تعویض فیلتر آنتی باکتریال در دستگاه تصفیه آب

فیلتر یو وی UV چیست؟   آموزش تعویض فیلتر یو وی در دستگاه تصفیه آب

 

 

نقش فیلتر کربن جامد در دستگاه تصفیه آب

فیلتر کربن جامد تصفیه آب

در دستگاه تصفیه آب خانگی فیلترهای مختلفی وجود دارد. یکی از مهمترین انواع فیلتر آب نصب شده در دستگاه تصفیه آب فیلتر کربن جامد می باشد که به آن فیلتر کربن بلاک یا CTO نیز می گویند. فیلتر کربن جامد معمولا به عنوان فیلتر سوم در دستگاه تصفیه آب نصب می گردد. در مقالات قبل توضیح داده شد که آب ابتدا توسط فیلتر الیافی تصفیه می شود که وظیفه حذف ذرات فیزیکی آب را به عهده دارد و در ادامه فرآیند تصفیه آب توسط فیلتر کربن پودری و برای حذف آلاینده های شیمیایی ادامه پیدا می کند.

تا اینجا 2 فعالیت عمده بر روی آب انجام شده و آب برای ورود به فیلتر ممبران آماده است. به همین دلیل در بعضی از انواع دستگاه تصفیه آب همین دو مرحله پیش تصفیه آب در نظر گرفته شده است. اما نکته بسیار مهم این است که اگر فرایند تصفیه آب در مراحل قبل درست انجام نشده باشد، سایر فیلترها به شدت صدمه دیده و سیستم دچار مشکل خواهد شد. به همین دلیل تاکید شده است از یک مرحله تصفیه آب تکمیلی استفاده شود تا آب وارد شده به فیلتر ممبران ، عاری از هرگونه ذرات درشت و کلر باشد. بنابراین در 95 % از انواع دستگاه تصفیه آب، پیش تصفیه مرحله سوم نیز تعبیه شده است. برای فیلتر سوم تصفیه آب، به صورت عمومی یک فیلتر کربن جامد در نظر گرفته میشود. کربن جامد به شکلی طراحی شده که می تواند فرایند تصفیه آب دو مرحله قبل را تکمیل نماید. فیلتر کربن جامد در واقع بعد از فیلتر الیافی و فیلتر کربن پودری قرار می گیرد و وظیفه آن تکمیل تصفیه فیلتر الیافی و فیلتر کربن پودری است. فیلتر کربن بلاک این وظیفه را به عهده دارد که ذرات فیزیکی رد شده از مراحل قبل، کلر و مواد شیمیایی باقیمانده، رنگ، بو و مزه نامطبوع آب، فلزات سمی و سنگین مانند سرب را حذف نماید.

دقت فیلتر کربن جامد به اندازه فیلتر الیافی نیست و معمولا ۱۰ میکرون است، اما با این حال اگر ذرات ناخالصی از فیلتر الیافی و فیلتر کربن پودری رد شده باشند، در این مرحله گرفتار شده و به عنوان مرحله تکمیلی، جلوی عبور آن به مرحله بعد گرفته خواهد شد. متاسفانه در بعضی موارد روی این ویژگی فیلتر سوم تاکید شده و نقش فیلتر کربن جامد را تنها جلوگیری از عبور ذرات معلق می دانند. درحالی که از نظر کارشناسان تصفیه آب، انجام تصفیه فیزیکی یکی از کم رنگ ترین وظایف فیلتر کربن جامد است. نقش اصلی فیلتر کربن جامد حذف کامل کلر و ترکیبات شیمیایی آب و به عبارت دیگر تکمیل دقیق فرآیند تصفیه آب فیلتر کربن پودری می باشد. از آن جایی که فیلتر کربن پودری گرانول است و ذرات کربن درون آن آزاد هستند، ممکن است آب تماس خیلی زیادی با کربن نداشته به همین دلیل دقت زیادی برای حذف آلاینده های شیمیایی وجود ندارد. آنچه اتفاق می افتد این است که در فیلتر کربن پودری، آب از کنار ذرات کربن رد شده و کربن نمی تواند جذب بالایی داشته باشد. خصوصا زمانی که دستگاه تصفیه آب روشن شده و آب از درون فیلتر کربن به سرعت مکش می شود. برای اطمینان از حذف 100 درصدی کلر و ترکیبات شیمیایی آب، کربن فعال را به شکل یک باوک جامد ایجاد کرده اند و ساختار آن به شکلی است که آب مجبور است سطح تماس بیشتری را نسبت به فیلتر کربن پودری داشته باشد. زیرا آب از حفره های میکروسکوپی که بین لایه های کربن قرار دارند عبور داده میشود. همین مسئله باعث حذف کامل آلاینده های شیمیایی به خصوص کلر و ترکیبات آن می شود. دلیل تاکید روی این قضیه این است که اگر کلر از این مرحله تصفیه آب رد شود، غشا فیلتر ممبران به سرعت خراب شده و غشاء ممبران صدمه می بیند. فیلتر ممبران به هیچ عنوان مقاومتی روی کلر و ترکیبات کلر ندارد و به سرعت کیفیت و عمر خود را از دست خواهد داد.

استفاده از فیلتر کربن بلاک باعث می شود که ذرات کربن که ممکن است از مرحله قبل عبور کرده باشند، در این مرحله حذف شده و به فیلتر ممبران صدمه ای وارد نشود. بنابراین فیلتر کربن جامد این اطمینان را می دهد که هیچ نوع ذرات معلق و ذرات آلایندهای شیمیایی وارد مراحل بعدی تصفیه آب نمی شوند.

بعضی از انواع دستگاه تصفیه آب که فیلتر کربن جامد را حذف می کنند یا به جای فیلتر کربن جامد از فیلتر الیافی یک میکرون استفاده می کنند، باید بگوییم این کار از نظر کارشناسی ما صحیح نیست. شرکت سازنده دستگاه تصفیه آب نقش فیلتر کربن بلاک را در حذف آلایندهای شیمیایی در نظر نگرفته و فقط به نقش رسوب گیری آن توجه داشته، که این ناقض هدف اصلی هست.

 

انواع فیلتر کربن جامد در دستگاه تصفیه آب

در یک دستگاه تصفیه آب فیلتر کربن جامد نیز مانند فیلتر الیافی و فیلتر کربن پودری به دو شکل ارائه می شود:

 فیلتر کربن بلاک هوزینگی یک شکل رایج و مرسوم در بین انواع دستگاه تصفیه آب است که ۹۰٪ دستگاه ها از این فیلتر هوزینگی استفاده می کنند.

فیلتر کربن جامد هوزینگی Home Carbon Block Cartridge CTO Housingفیلتر هوزینگی معمولا به شکل یک بلوک استوانه ای شکل ارائه شده که ارتفاع آن ۱۰ اینچ و قطر آن ۲/۵ اینچ می باشد. معمولا بلوک کربن را با پوششی از کتان و توری می پوشانند. فیلتر کربن جامد هوزینگی را حتما باید درون یک محفظه فیلتر قرار داد زیرا این فیلتر به تنهایی قابل استفاده نیست. فیلتر هوزینگی در هر نوع محفظه فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی قابل نصب است و برند دستگاه تصفیه شما اهمیت چندانی ندارد. زیرا فیلترهای کربن جامد هوزینگی از لحاظ ابعاد دارای یک استاندارد و عملکرد یکسان هستند، اگرچه ممکن است از لحاظ ظاهری کمی متفاوت باشند. بنابراین دستگاه تصفیه آب شما هر برندی که باشد، اگر برای ۳ فیلتر پیش تصفیه خود از هوزینگ استفاده می کند، شما به راحتی می توانید فیلترهای هوزینگی یا همان فیلترهای کارتریجی را جایگزین کنید. فیلتر هوزینگی ارزان قیمت بوده و در بیشتر فروشگاه های تصفیه آب یافت می شود.

اما ساختار فیلترهای کربن جامد خطی، با فیلترهای کربن هوزینگی بسیار متفاوت  است.

فیلتر کربن جامد خطی Home Carbon Block Cartridge CTO Inlineممکن است یک طراح، میل به طراحی یک دستگاه تصفیه آب با دیزاین فشرده و جمع و جور داشته باشد یا طراح دیگر هدفش سرعت تعویض بیشتر فیلترها باشد و یا رعایت بهداشت برای طراح اهمیت زیادی داشته باشد. بنابه هرکدام از این دلایل از فیلتر کربن خطی استفاده می کنند. زیرا در فیلترهای خطی، هوزینگ یا محفظه همراه فیلتر دور انداخته میشود. 

اگر در دستگاه تصفیه آب از فیلترهای خطی عمومی استفاده نشده باشد و اتصالات خاصی نیاز داشته باشد، ممکن است فیلتر کمیاب بوده و یا قیمت بالایی داشته باشد. فیلترهای خطی استاندارد واحدی ندارند و متاسفانه هر سازنده ابعاد و شکل خاصی از فیلتر را برای خود طراحی کرده است. این طراحی های مختلف باعث می شود فیلترهای موجود روی هر دستگاه تصفیه آب قابل نصب نباشد. در هر صورت اگر در دستگاه تصفیه آب شما از فیلتر کربن جامد خطی استفاده شده، بهتر است با کارشناس تصفیه آب بهاب مشورت نمایید. همچنین می توانید عکس فیلتر آب خود را از طریق شماره 09129418377  برای بخش فنی تلگرام نموده و از مشاوره رایگان بهره مند شوید. تعویض فیلتر کربن جامد خطی راحت تر و سریعتر از فیلتر هوزینگی  انجام می شود. اما هزینه های آن با توجه به نیاز تعویض کامل فیلتر و هوزینگ، کمی بالاتر از فیلترهای هوزینگی است. همچنین یکی از معایب فیلترهای خطی کمیاب بودن آنها می باشد.

 

 محل نصب فیلتر کربن جامد در دستگاه تصفیه آب

 اگر در دستگاه تصفیه آب فیلتر کربن جامد تعریف شده باشد قطعا به عنوان مرحله سوم قرار خواهد گرفت و همانطور که گفته شد نقش آن تکمیل فرایند تصفیه آب در فیلترهای اول و دوم است. پیدا کردن فیلتر کربن جامد در دستگاه تصفیه آب کار بسیار آسانی است، کافیست نگاه کنید شیر ورودی تصفیه آب به کدام محفظه یا فیلتر وصل شده است. فیلتری که به آن می رسید فیلتر اول یعنی فیلتر الیافی می باشد، بعد از فیلتر الیافی فیلتر کربن پودری قرار دارد و سپس فیلتر کربن جامد بعنوان مرحله سوم نصب شده است. محفظه فیلتر کربن بلاک معمولا سفید رنگ و مات است و ممکن است روی آن عبارت CTO نوشته شده باشد.

 

ساختار فیلتر کربن جامد در دستگاه تصفیه آب

فیلتر کربن تصفیه ابفیلتر کربن جامد از لحاظ شکل و ساختار ترکیبی از فیلتر الیافی و فیلتر کربن پودری است. یعنی ساختار فیلتر الیافی را دارد اما مواد آن مانند فیلتر کربن پودری است و از کربن پایه گیاهی اکتیو ساخته شده است. فیلتر کربن جامد را بصورت یه بلوک جامد بسیار فشرده در می آورند که از لحاظ شکل ظاهری مانند فیلتر الیافی است. فیلتر کربن بلاک به شکل یک استوانه است که درون آن تو خالی بوده و تراکم فیلتر الیافی را ندارد. دقت فیلتر کربن جامد معمولا 10 میکرون است یعنی روزنه هایی با قطر 10 میکرون داخل آن ایجاد شده است. بالا و پایین فیلتر کربن بلاک از اورینگ استفاده شده که باعث می شود امکان ورود آب از بالا و پایین فیلتر وجود نداشته باشد. این فیلتر جهت خاصی ندارد و به صورت عمودی نصب می شود. فیلتر کربن بلاک به گونه ای طراحی شده که آب از اطراف امکان ورود به فیلتر دارد. زمانی که آب از بدنه فیلتر کربن بلاک عبور می کند مجبور است که با لایه های کربنی فیلتر تماس داشته و در نتیجه آلاینده های شیمیایی را با دقت بسیار بالایی حذف میکند. اصولا در فیلتر کربن بلاک قدرت جذب کلر و ترکیبات شیمیایی مثل تری هالومتان و سایر آلاینده های شیمیایی نسبت به فیلتر کربن پودری بسیار بیشتر است. به همین دلیل قراردادن فیلتر کربن جامد در دستگاه تصفیه آب یک ضرورت محسوب میشود. اگر دستگاه تصفیه آب شما فیلتر کربن بلاک روی آن نصب نشده است می توانید به جای فیلتر الیافی 1 میکرون از فیلتر کربن بلاک استفاده کنید. فیلتر CTO معمولا دارای روکش الیاف و یا یک لایه کتان برای محافظت نهایی و جلوگیری از عبور ذرات شکسته شده از فیلتر است.

 

زمان تعویض فیلتر کربن جامد در دستگاه تصفیه آب

زمان تعویض فیلتر کربن جامد را نیز مانند فیلتر الیافی و فیلتر کربن پودری نمی توانیم به طور دقیق مشخص کنیم، زیرا یک زمان ثابت برای تعویض این فیلتر وجود ندارد. تعویض فیلتر کربن جامد به شرایط زیادی بستگی دارد که برای تعویض باید در نظر گرفته شود. کارشناس فنی تصفیه آب با توجه به تجربه خود می تواند مشخص کند که در مناطق مختلف و با توجه به کیفیت های مختلف آب، به طور عمومی یک فیلتر کربن چه مدت می تواند مفید باشد و زمان تعویض فیلتر کربن چه مدت است. برای تعویض فیلتر کربن جامد باید به موارد زیر توجه شود :

 • سختی آب : هرچه سختی آب بالاتر باشد، فیلتر کربن جامد عمر کمتری خواهد داشت. فیلتر کربن آلاینده های آب را هنگامی که از آن عبور می کنند در خود جذب می کند و هرچه آلاینده های شیمیایی موجود در آب بیشتر باشد، مواد بیشتری جذب فیلتر کربن بلاک شده و عمر فیلتر کم خواهد شد.
 • میزان مصرف آب : در صورتیکه حجم آب مصرفی بیش از مقدار مشخصی باشد، از آنجایی که ظرفیت فیلتر کربن بلاک برای جذب ناخالصی ها محدود است، ممکن است فیلتر کربن اشباع شده و دیگر قادر به جذب ذرات ناخالصی نخواهد بود.
 • زمان استفاده از فیلتر : حتی اگر دستگاه تصفیه آب برای مدت زمان زیادی استفاده نشود، از آنجایی که فیلتر کربن با تماس با آب،  شروع به جذب کردن آلاینده ها می کند، کربن فاسد شده و قدرت جذب خود را از دست می دهد. بنابراین حتی اگر از دستگاه تصفیه آب و فیلتر استفاده نکرده اید، حتما فیلتر را در زمان معین تعویض نمایید. علاوه بر آن باکتریها و میکروارگانیسم هایی که در این مدت در فیلتر کربن گیر افتاده اند، رشد کرده و شروع به تکثیر می نمایند. در نتیجه پس از مدت زمان مشخص شده، نه تنها کیفیت آب را بهتر نخواهند کرد، بلکه این باکتریها به آب برگشت خواهند نمود و آب را آلوده می کنند.
 • کیفیت فیلتر کربن پودری : اگر از فیلتر کربن پودری بی کیفیت استفاده شود و قدرت جذب خوبی نداشته باشد، آلاینده های شیمیایی از فیلتر کربن پودری عبور کرده و وارد فیلتر کربن بلاک می شوند. در نتیجه فیلتر کربن جامد وظیفه حذف آلاینده های بیشتری را بر عهده خواهد داشت که این باعث می شود عمر فیلتر کربن بلاک کم شود.
 • عدم تعویض درست فیلتر کربن پودری : اگر فیلتر کربن پودری به درستی نصب نشده باشد و یا شستشوی لازم قبل از نصب انجام نشود، ذرات کربن و دوده سیاهی که در کربن پودری وجود دارد، حفره های فیلتر کربن بلاک را مسدود می کنند و کارایی و کیفیت آن از بین می رود.
 • کیفیت فیلتر الیافی : اگر فیلتر الیافی استفاده شده در مرحله اول، فیلتر ۱ میکرون بوده و دقت بالایی داشته باشد، همچنین به سرعت و به موقع تعویض شود، فیلتر کربن بلاک می تواند عمر خوبی داشته باشد. در نتیجه مشکلات ذکر شده اغلب پیش نخواهد آمد. اما اگر از یک فیلتر الیافی بی کیفیت استفاده کنید، ذرات درشت آب از فیلتر الیافی رد شده و  وارد حفره های میکروسکوپی فیلتر کربن می شوند. در نتیجه انرژی فیلتر کربن به جای اینکه برای حذف مواد شیمیایی صرف شود، برای حذف ذرات ناخالصی آب، گرفته هدر خواهد رفت.
 • عدم تعویض به موقع فیلتر الیافی : اگر فیلتر الیافی به موقع تعویض نشود یا قدرت جذب خوبی نداشته باشد، ذرات معلقی که از این فیلتر رد می شوند قطعا درون حفره های فیلتر کربن بلاک گیر افتاده و باعث می شوند عمر فیلتر کربن بلاک کاهش یابد.
 • کیفیت فیلتر : اگر از کربن درجه یک فعال استفاده شود، فیلتر قدرت جذب بالاتری خواهد داشت. اما اگر از مواد بی کیفیت برای ساخت آن استفاده شود، این فیلتر فقط در ماه اول جذب را انجام داده و ظرفیت آن اشباع خواهد شد.

با توجه به موارد گفته شده می توانیم یک زمان عمومی در این شرایط در نظر بگیریم. روند تعویض فیلتر کربن جامد به این صورت تشخیص داده می شود، که به زمان تعویض فیلتر الیافی و فیلتر کربن پودری توجه می کنیم، اگر فیلتر الیافی ۳ ماه یکبار تعویض می شود، در نتیجه فیلتر کربن بلاک مانند فیلتر کربن پودری نهایتا بعد از گذشت ۴ ماه باید تعوض شود. اما اگر فیلتر الیافی به دلیل کیفیت مناسب آب تا ۶ ماه هم قابل استفاده باشد، فیلتر کربن جامد را نیز می توان تا ۶ ماه نگهداری کرد. اگرچه این ملاک درستی نیست، زیرا ممکن است آب از لحاظ ذرات معلق زلال بوده و مشکل خاصی داشته باشد، اما آلاینده های شیمیایی موجود در آب مانند کلر، زیاد باشند. در نتیجه بهتر است که عمر فیلتر کربن جامد را با استفاده از کیت کلر سنج به صورت مستقل سنجید.

 

دقت و کیفیت فیلتر کربن جامد در دستگاه تصفیه آب

همانطور که پیش از این خواندید، فیلتر کربن بلاک دو وظیفه بر عهده دارد. یکی اینکه ذرات معلق جامانده بعد از تصفیه فیلتر الیافی را حذف کند و وظیفه دیگر آن حذف کلر و ترکیبات شیمیایی باقی مانده در آب است. بنابراین فیلتر کربن جامد دقت فیزیکی و دقت شیمیایی دارد. 

در دقت فیزیکی فیلتر کربن بلاک می توان گفت، هرچه تراکم و فشردگی لایه های کربن بیشتر باشد، قدرت جذب ناخالصیها بیشتری است. عموما فیلتر کربن بلاک در دقت ۱۰ میکرون ساخته می شود و به دلیل اینکه ممکن است خیلی فشار آب را بگیرد، در دقت و فشردگی پایین تر ساخته نمی شود. با این حال هرچه دقت این فیلتر بالاتر باشد، ذرات ناخالصی را بهتر حذف میکند. اما اگر کربن استفاده شده تراکم لازم را نداشته باشد و روزنه های لایه های کربن بالاتر از ۱۰ میکرون باشد، قدرت جذب آلاینده ها و ذرات معلق فیزیکی را نداشته و این یک نقطه ضعف محسوب می شود.

اما دقت شیمیایی بحثی است که ممکن است برای مصرف کننده اهمیت بیشتری داشته باشد. به این دلیل که بیشترین وظیفه فیلتر کربن جامد حذف آلاینده های شیمیایی باقی مانده است. بنابراین کربن استفاده شده در این فیلتر اولا باید قدرت جذب بسیار بالایی داشته باشد و دوم اینکه ارگانیک بوده و استانداردهای مواد غذایی را داشته باشد. اگر کربن استفاده شده پایه گیاهی و اکتیو باشد می تواند آلاینده های شیمیایی را کاملا جذب کند. اما اگر کربن پایه گیاهی و ارگانیک نباشد و از موادی مانند زغال سنگ و آنتراسیت ساخته شده باشد، ظرفیت پایینی خواهد داشت و نمی تواند آلاینده های شیمیایی را به طور کامل حذف کند و دیگر اینکه ممکن است بسیاری از موادی که از آن آزاد می شوند، ناخواسته وارد آب شده و برای سلامتی مصرف کننده مناسب نباشند. همچنین فیلتر کربن بلاک بی کیفیت به فیلتر ممبران صدمه می زند. بنابراین کیفیت فیلتر کربن بلاک بسیار مهم است و پیشنهاد می شود هنگام خرید فیلتر کربن جامد به نکات ذیل توجه کنید :

 • کربن استفاده شده برای ساخت فیلتر که حتما باید پایه گیاهی و فعال شده باشد.
 • موادی که در ساخت بدنه فیلتر از آنها استفاده شده حتما باید استاندارد خوراکی را داشته باشند.
 • دارای  تائیدیه های NSF ، FDA ، Water Quality ، ... باشد.

 

روش نصب و تعویض فیلتر کربن بلاک در دستگاه تصفیه آب خانگی

 مانند مراحل قبل، ابتدا آب ورودی دستگاه تصفیه آب را ببندید و دستگاه را از برق بکشید. با استفاده از آچار هوزینگ ، محفظه سوم دستگاه تصفیه آب را باز نمایید. برای باز کردن محفظه فیلتر، آچار هوزینگ را به سمت چپ بچرخانید تا محفظه باز شود. هنگام باز کردن محفظه باید آچار را افقی نگه دارید و از ضربه زدن به محفظه خودداری کنید، زیرا به محفظه صدمه وارد می شود. انجام حرکت اشتباه باعث شکستن آچار و صدمه دیدن محفظه خواهد شد.

هنگامی که هوزینگ را باز  کردید، آب محفظه را تخلیه کرده و داخل آن را با پارچه و مایع شوینده شسته و کاملا تمیز نمایید. زیرا باقی ماندن آلاینده ها درون محفظه باعث رشد باکتری ها و خرابی زود هنگام فیلتر ممبران می شود. روکش فیلتر را جدا کنید و فیلتر  کربن جامد را به صورت عمودی وارد هوزینگ کنید. جهت گذاشتن فیلتر کربن جامد اهمیت زیادی ندارد زیرا هر دو طرف آن یکسان است. فقط باید اطمینان داشته باشید که فیلتر کربن به درستی در محفظه خود قرار گیرد. در صورتی که فیلتر کربن بلاک به درستی در محغظه قرار نگیرد، شکافی بین هوزینگ و فیلتر کربن ایجاد شده و باعث عبور ذرات ناخالصی خواهد شد. بعد از آن طوری هوزینگ را به طور دقیق ببندید که صدمه ای به اورینگ و قطعات آن وارد نشود. از سفت کردن بیش از اندازه محفظه خودداری کنید زیرا به اورینگ محفظه صدمه وارد شده و باعث نشت آب خواهد شد. ضمن اینکه فیلتر کربن جامد بسیار شکننده است.

پس از اتمام کار شیر مخزن را بسته، شیر ورودی تصفیه آب را باز کرده و دستگاه تصفیه را به برق وصل کنید. اجازه دهید به اندازه ۵ تا ۱۰ لیتر آب از شیر ورودی خارج شود، این کار را تا جایی انجام دهید که آب زلال شود. اگر این مرحله انجام نشود، سایر فیلترها و خصوصا فیلتر ممبران به شدت صدمه خواهند دید. اولین ۵ لیتر آب، بعد از نصب فیلتر کربن پودری و فیلتر کربن جامد به هیچ عنوان قابل استفاده شرب نیست و نباید وارد مخزن شود. از این آب می توانید برای مصارفی غیر از شرب استفاده نمایید. بهتر است تا 24 ساعت اولیه دستگاه را از بابت عدم نشت آب کنترل نمایید.

 

عوارض عدم تعویض به موقع فیلتر کربن جامد در دستگاه تصفیه آب

اگر فیلتر کربن بلاک در دستگاه تصفیه آب به موقع تعویض نشود و یا کیفیت مناسبی نداشته باشد، ذرات معلقی که از فیلتر الیافی ، و یا ذرات کربن که از فیلتر کربن پودری ممکن است عبور کرده باشند، جذب فیلتر کربن بلاک نیز نخواهند شد و وارد فیلتر ممبران می شوند و این به معنای مرگ فیلتر ممبران است. مهمتر از آن آلاینده های شیمیایی که فیلتر کربن پودری فرصت حذف آنها را نداشته، از این فیلتر عبور می کنند. آلاینده های شیمیایی از جمله کلر به سرعت غشاء فیلتر ممبران را پاره می کنند و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

همچنین فیلتر کربن جامد بخاطر روزنه هایی که دارد اگر به موقع تعویض نشود و کیپ شود، فشار بسیار شدیدی به پمپ وارد می کند. به این دلیل که پمپ ۹۹٪ انواع دستگاه تصفیه آب، قبل از فیلتر کربن بلاک قرار دارد. علاوه بر آن هد پمپ نشت آب پیدا می کند، سیم پیچی پمپ دچار مشکل می شود و باعث می شود قطعات دیگر مانند سوئیچ و آداپتور برق زمان زیادی کار کنند و زمان استراحت آنها کم شود و نهایتا کیفیت و عمر خود را از دست خواهند داد.

***

مشاوره تلفنی خدمات مشاوره تصفیه آب
021-86027905