0
محصول تعداد قیمت - تومان
محصولات
راهنمای انتخاب محصولات
 • استخدام بازاریاب

  دعوت به همکاری بازاریاب حرفه ای در تهران و کرج با حقوق و پورسانت فوق العادهمحصولات بسیار با کیفیت و اورجینال تصفیه آب و سوداساز با قیمتهای رقابتیبا ما در تجربه فروش فوق العاده تصفیه آب همراه باشید

  استخدام
 • جشنواره فروش دستگاه تصفیه آب

  آغاز فروش فوق العاده برترین مدلهای دستگاه تصفیه آب ، فقط برای مدت محدودانواع دستگاه تصفیه آب اورجینال و دستگاه سوداساز. ضمانت اصالت کالاتخفیف های ایده آل همراه با هدایا

  فروش فوق العاده تصفیه آب
 • جشنواره فروش سوداساز کلایموکس آلمان

  آغاز فروش فوق العاده سوداساز کلایمکس آلمان با قیمت استثناییهمراه با هدیه ویژه کیف چرم ترمهامکان خرید به صورت اقساط

  خرید کلایموکس
 • تعمیر آبسردکن

  سرویس کامل دستگاه آبسردکنرفع عیب و تعمیر انواع آبسردکن رومیزی و ایستادهجالیوانی آبسردکن ، مخزن تصفیه دار و سایر لوازم جانبی آبسردکن

 • تعمیر و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

  تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیتعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیارایه کلیه قطعات و لوازم اورجینال دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی

 • سیستم های تصفیه آب بهاب

  تخصصی ترین مرکز آموزش، نقد، بررسی و ارائه خدمات اینترنتی دستگاه تصفیه آبمشاوره رایگان جهت تهیه و تیم مجرب فنی جهت سرویس دستگاه تصفیه آب شماجامع ترین فروشگاه اینترنتی دستگاه تصفیه آب ، فیلتر آب و لوازم

  تصفیه آب بهاب

به راحتی و با پاسخ به چند سوال محصول خود را بیابید

ته نشینی در تصفیه آب آرشیو اخبار

Sedimentation in Water Purification

ته نشینی در تصفیه آب
29 آبان 1397 51 بازدید
منبع : foursintgroup

در این بخش ته نشینی در تصفیه آب را بررسی خواهیم کرد. برای مشاهده بخش های قبلی، مطالب زیر را مطالعه نمایید.

بخش اول :  تصفیه آب 

 بخش دوم : منابع مختلف آب

بخش سوم : فرآیندهای تصفیه آب

بخش چهارم : فرآیندهای تصفیه آب ـ تنظیم pH

بخش پنجم :  انعقاد و لخته سازی در تصفیه آب

 

آبی که از حوضچه لخته‌سازی خارج می‌شود وارد حوضچه رسوب‌گذاری می‌شود که حوضچه روشن کننده یا ته‌نشینی هم نامیده شده است. این حوضچه مخزن بزرگی با سرعت آب کم است، که به دلمه‌ها امکان ته نشینی در کف را می‌دهد.

حوضچه ته نشینی نزدیک حوضچه لخته‌سازی (flocculation) قرار گرفته تا انتقال بین دو روند باعث خراب شدن ته‌نشینی یا دلمه نشود. حوضچه‌های ته نشینی می‌توانند مستطیلی باشند که آب از یک انتها به انتهای دیگر می‌رود، یا گرد هستند که جریان از مرکز به سمت بیرون می‌رود.

 

رسوب گذاری در تصفیه آب Sedimentation in in Water Purification

 

 جریان خروجی از حوضچه ته نشینی معمولا روی یک سرریز قرار دارد تا تنها لایه نازک بالایی آب که بیشترین فاصله را با لجن دارد، خارج شود.

در سال 1904، آلن هازن Allen Hazen نشان داد که کارایی فرایند ته‌نشینی تابع سرعت ته‌نشینی ذرات، جریان در مخزن و ناحیه سطحی مخزن است. مخازن ته‌نشینی معمولا در محدوه جریان خروجی 0.5 تا 1. گالن در دقیقه در هر فوت مربع (یا 1.25 تا 2.5 متر در ساعت) طراحی شده‌اند. در کل، کارایی حوضچه ته نشینی تابعی از زمان نگهداری یا عمق حوضچه است. اگرچه، عمق حوضچه باید کافی باشد تا جریان آب لجن را برهم نزده و تعامل ذرات ته نشین شده بهبود یابد.

از آنجایی که غلظت ذرات در آب ته نشین شده نزدیک سطح لجن در پایین مخزن افزایش می‌یابد، به علت تصادم و تراکم ذرات سرعت ته نشینی می‌تواند افزایش یابد. زمان نگهداری معمول برای ته نشینی از 1.5 تا 4 ساعت و عمق حوضچه از 10 تا 15 فوت (3 تا 4.5 متر) متغیر می‌باشد.

برای بهبود عملکرد حذف ذرات می‌توان لوله‌ یا صفحه تخت شیب دار را به حوضچه‌های سنتی ته نشینی افزود. لوله‌ها و صفحات شیب دار به میزان چشمگیری باعث افزایش ناحیه سطحی موجود برای حذف ذرات می‌شوند که مطابق نظریه اصلی هانزن Hazen’s است.

 مقدار ناحیه سطحی زمین اشغال شده توسط یک حوضچه رسوب با لوله‌ها یا صفحات شیب دار، می‌تواند کوچکتر از حوضچه ته نشینی مرسوم باشد.

 

ذخیره‌سازی و حذف لجن در تصفیه آب

هنگامی که ذرات در کف یک حوضچه ته‌نشینی ته نشین می‌شوند، لایه ای از لجن کف مخزن تشکیل می‌شود که باید حذف و تصفیه شود. مقدار لجن جمع شده قابل توجه بوده و اغلب 3 تا 5 درصد حجم کل آبی است که باید تصفیه شود.

هزینه تصفیه و تخلیه لجن می‌تواند بر هزینه‌های عملیاتی تاسیسات تصفیه آب تاثیر بگذارد. حوضچه ته‌نشینی را می‌توان به دستگاه های پاکسازی مکانیکی مجهز کرد که پیوسته کف خود را تمیز می‌کنند، یا حوضچه را می‌توان بصورت دوره‌ای خارج کرده و بصورت دستی سرویس و تمیز کرد.

 

 

روشن کننده روکش لخته

یک زیر مجموعه رسوب گذاری، حذف ذرات با به دام انداختن یک لایه از لخته معلق حین رفتن آب به سمت بالا است. مزیت  اصلی روشن کننده‌های روکش لخته این است که اثر کمتری نسبت به ته نشینی عادی تصرف می کند. ایراد آن این است که کارایی حذف ذرات بسته به تغییر در کیفیت آب جاری و نرخ جریان آب جاری می‌تواند تغییر کند.

 

 

 برای مطالعه ادامه مطلب روی لینک زیر کلیک نمایید.

شناورسازی با هوای محلول در تصفیه آب

 

 

 

مشاوره تلفنی خدمات مشاوره تصفیه آب
021-86027905