0
محصول تعداد قیمت - تومان
محصولات
راهنمای انتخاب محصولات
 • استخدام بازاریاب

  دعوت به همکاری بازاریاب حرفه ای در تهران و کرج با حقوق و پورسانت فوق العادهمحصولات بسیار با کیفیت و اورجینال تصفیه آب و سوداساز با قیمتهای رقابتیبا ما در تجربه فروش فوق العاده تصفیه آب همراه باشید

  استخدام
 • جشنواره فروش دستگاه تصفیه آب

  آغاز فروش فوق العاده برترین مدلهای دستگاه تصفیه آب ، فقط برای مدت محدودانواع دستگاه تصفیه آب اورجینال و دستگاه سوداساز. ضمانت اصالت کالاتخفیف های ایده آل همراه با هدایا

  فروش فوق العاده تصفیه آب
 • جشنواره فروش سوداساز کلایموکس آلمان

  آغاز فروش فوق العاده سوداساز کلایمکس آلمان با قیمت استثناییهمراه با هدیه ویژه کیف چرم ترمهامکان خرید به صورت اقساط

  خرید کلایموکس
 • تعمیر آبسردکن

  سرویس کامل دستگاه آبسردکنرفع عیب و تعمیر انواع آبسردکن رومیزی و ایستادهجالیوانی آبسردکن ، مخزن تصفیه دار و سایر لوازم جانبی آبسردکن

 • تعمیر و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

  تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیتعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیارایه کلیه قطعات و لوازم اورجینال دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی

 • سیستم های تصفیه آب بهاب

  تخصصی ترین مرکز آموزش، نقد، بررسی و ارائه خدمات اینترنتی دستگاه تصفیه آبمشاوره رایگان جهت تهیه و تیم مجرب فنی جهت سرویس دستگاه تصفیه آب شماجامع ترین فروشگاه اینترنتی دستگاه تصفیه آب ، فیلتر آب و لوازم

  تصفیه آب بهاب

به راحتی و با پاسخ به چند سوال محصول خود را بیابید

ساخت دستگاه تصفیه آب سرامیک آرشیو مقالات

Ceramic Water Filter Project

ساخت دستگاه تصفیه آب سرامیک
15 مرداد 1396 881 بازدید

منبع : potters for peace نویسنده : مصطفی گردان

هر سال 1.7 میلیون نفر، که بیشتر کودکان زیر پنج سال هستند، به علت بیماریهای ناشی از آب نامناسب و تصفیه نشده می‌میرند. اغلب این کودکان به اسهال هایی که بر اثر آلودگی آب ایجاد می شوند، مبتلا می گردند. به همین دلیل در کشورهای درحال توسعه و مکانهایی که امکان ایجاد تصفیه آب شهری وجود ندارد، باید پروژه هایی را ایجاد کرد که بتواند کیفیت آب را بهبود دهد. در مناطق روستایی دورافتاده که سیستم آبرسانی شهری وجود ندارد، اغلب مردم از آب چاه، آب رودخانه، برکه و تالاب ها استفاده می کنند که بعضا حاوی آلودگی های زیادی است. در بسیاری از این مناطق حتی سیستم برق وجود ندارد و امکان استفاده از انواع مدرن دستگاه تصفیه آب خانگی نیست.

در این مقاله به معرفی پروژه ای که به ساخت دستگاه تصفیه آب سرامیکی برای مناطق محروم و در دسترس بودن آب آشامیدنی تصفیه شده و کم هزینه برای آنها راه اندازی شده می پردازیم.

چنانچه به دنبال آموزش ساخت دستگاه تصفیه آب هستید، پیشنهاد می شود مقالات زیر را مطالعه نمایید.

 

Manufacture of ceramic water purifier

یک پروژه موفق در یکی از مناطق محروم و دورافتاده دنیا ایجاد شده است که به عنوان «تصفیه آب سرامیکی» شناخته شده و با الگو برداری از آن می توان بسیاری از مناطق محروم را نیز تحت پوشش قرار داد.  هدف پروژه فیلتر تصفیه آب سفالی ، در دسترس قراردادن آب آشامیدنی سالم و کم هزینه است. این کار از طریق  برپایی کارگاه‌های کوچک محلی قابل انجام است که از طریق آن می تواند با استفاده از عنصر خاک که همه جا یافت می شود، دستگاه تصفیه آب خانگی بسیار ساده ای تولید نمود که بدون نیاز به برق کار می کند و کیفیت آب خروجی آن نیز ایده آل است. تولید این مدلها از دستگاه تصفیه آب نیاز به فناوری پیچیده ای ندارد و برقراری یک کارگاه محلی برای تولید سفال بسیار کم هزینه می باشد. اما جالب اینجاست که همین حرکت ساده می تواند حدود 99.88 درصد از عوامل بیماری‌زای آب را از بین ببرند.

 سیستم های تصفیه آب بهاب از افراد خیر و نوع دوستانی که قصد دارند در یک کار انسان دوستانه شرکت کنند، دعوت می کند، ضمن مطالعه این مقاله در امر برقراری کارگاهای ساده تولید تصفیه آب سرامیک در مناطق دورافتاده و محروم شریک خیر باشند. کارشناسان تصفیه آب بهاب می توانند به عنوان مشاوره رایگان شما را در ساخت و تولید این سیستم های ساده تصفیه آب یاری کنند. ما ایده های خاصی داریم که می توان این پروژه را ارتقاء داد و کیفیت آب خروجی را به مراتب بهتر و مطمئن تر نمود. 

پروژه ای که در این مقاله قصد معرفی آن را داریم،  از سال 1998 شروع شد و با شعار و نام «کوزه‌گران برای سلامتی » راه خود را ادامه داد. هدف این پروژه تولید یک دستگاه تصفیه آب سرامیکی (CWP) ارتقا یافته است که با پوششی از نقره کلوییدی تقویت شده که بتواند میکروبهای آب را از بین برد. استفاده از تکنولوژی ساخت بسیار پایین و ساده، به همراه هزینه کمی که اجرای آن در پی دارد، باعث شده این پروژه در سراسر جهان شناخته شود. دستگاه تصفیه آب سرامیکی ساخته شده، اکنون در بیش از 50 کارگاه مستقل و در بیش از 30 کشور تولید می‌شود. این فیلترها محصولی با کیفیت بالا و قابل قبول برای تصفیه آب روستایی و عشایری هستند.

تیم پروژه، امکانات تولید دستگاه تصفیه آب سرامیک را فراهم نمی کنند، تنها به دیگران آموزش می‌دهند که چگونه این کار را انجام دهند. به کارخانجات سازنده دستگاه تصفیه آب که تحت مالکیت سازمان‌ها یا افراد هستند، کمک می‌کنند تا بصورت کسب و کارهای مستقلی اداره‌ شوند. این پروژه، هیچ مزایای مالی از تولید کنندگان دستگاه تصفیه آب سرامیکی دریافت نمی کند.

نکته مهم این است که در مواقع بروز بحران مانند طوفان، زلزله، جنگ و ... بسیاری از زیر ساخت ها از بین خواهد رفت. به عنوان نمونه طوفان آمریکا و قطع شدن زیر ساختهای حیاتی آب شرب، از دلایل توسعه این پروژه در آمریکا بود. بنابراین در شرایطی که برق قطع شود، سیستم های تاسیساتی دچار مشکل شود و دسترسی به آب سالم مقدور نباشد، می توان از این پروژه برای عبور از بحران استفاده کرد.

 

نیاز به آب آشامیدنی سالم

هدف توسعه هزاره‌ی سازمان ملل این است که در چند سال آینده، نسبت جمعیتی که به آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند را به نصف کاهش دهد. هدف این پروژه این است که با ارائه فناوری که می تواند به راحتی توسط کارگاه های محلی به اجرا درآید، نیاز مبرم برای آب آشامیدنی سالم در جوامع روستایی و حاشیه نشین را برآورده سازد.

 

دستگاه تصفیه آب سرامیکی چیست؟

فیلتر آب سرامیکی مانند یک ظرف مسی سطل مانند است که 28 سانتی متر  عرض ( 11 اینچ) و 25 سانتی متر عمق ( 1۰ اینچ) دارد. این دستگاه تصفیه آب از ترکیب خاک رس و کاه یا سایر مواد قابل احتراق مانند سبوس برنج ساخته شده است. ترکیبی از خاک رس و خرده های گیاهان قابل استفاده اند. شکل فیلتر سرامیک با استفاده از یک دستگاه پرس شکل می گیرند.Manufacture of ceramic water purifier

ساده‌ترین پرس از یک جک هیدرولیک دستی و یک قالب فولادی دو تکه استفاده می‌کند. فیلترها تا حدود 860 درجه سانتیگراد حرارت داده می شوند. در این فرایند کنگره‌دار شده و مواد قابل اشتعال آن می سوزند. در انتها دیواره‌ای رسی که دارای منافذ ریزی است باقی می‌ماند. فیلترها تست می شوند تا اطمینان حاصل شود که مطابق استاندارد فیلتراسیون هستند و سپس با نقره کلوییدی پوشانده می شوند. ترکیب منافذ ریز و خواص ضد باکتری نقره کلوئیدی باعث ایجاد فیلتری موثر می‌شوند.

هنگام استفاده، فیلتر سرامیک را در یک ظرف 20 لیتری (پنج گالن) پلاستیکی یا سرامیک قرار می دهند. این ظرف پلاستیکی یک درب دارد که از ورود ذرات و گرد و غبار به آن جلوگیری کند. همچنین در انتهای آن شیری برای تخلیه و برداشت آب تعبیه شده است. آب را وارد فیلتر سرامیک می کنند. با عبور آب کثیف از فیلتر سرامیکی، ذرات معلق ، گل و لای ، شن و ماسه، جلبک و خزه، موجودات ریز و انگل ها، بخشی از باکتری ها، بخش زیادی از رسوبات و ناخالصی ها و بسیاری آلاینده های دیگر حذف می شوند. در همین حین آب با نقره تماس پیدا کرده و بخش اعظم ویروس ها، باکتری ها، انگل ها ، کیست ، قارچ و سایر میکروارگانیسم های بیماریزا کشته می شوند. سرعت تصفیه آب حدود 1.5 تا 2.5 لیتر در ساعت است.

قیمت‌گذاری این دستگاه تصفیه آب سرامیکی معمولا توسط کارگاه های محلی تعیین می شود و از آنجایی که اغلب پروژه های بشر دوستانه است، تنها هزینه های اولیه تولید اخذ می شوند. به طور معمول قیمت نهایی بین 15 تا 25 دلار است. تعویض فیلتر سرامیکی بین 4 تا 6 دلار هزینه خواهد داشت. یک کارگاه تولید با سه یا چهار کارگر می‌تواند روزانه حدود پنجاه دستگاه تصفیه آب سرامیکی تولید کند.

Manufacture of ceramic water purifier

 

تاریخچه

طراحی فیلتر مورد استفاده توسط PFP در سال 1981 توسط دکتر فرناندو مازاریگو Fernando Mazariegos از موسسه تحقیقات صنعتی مرکزی امریکا (ICAITI) در گواتمالا Guatemala توسعه یافت. هدف این بود که با ایجاد یک دستگاه تصفیه آب ساده و کم هزینه‌ که در سطح جامعه قابل ساختن باشد، آب های آلوده به باکتری، تصفیه شده و برای فقیرترین افراد به آبی سالم و تصفیه شده تبدیل شود.

در سال 1994، بنیاد AFA یک سازمان گواتمالایی، وقتی متوجه شد که روش‌های دیگر نتایج موثری ندارند، به فیلتر آب سرامیکی علاقمند شد. قرص های کلر در جوامع روستایی به خوبی پذیرفته نشده و عوارض بهداشتی مرتبط با سوء مصرف کلر باعث نگرانی بیشتر شد. وقتی خانوارها نمی‌توانند به اندازه کافی آب را برای تصفیه شدن بجوشانند، آب جوشیده موثر نیست. بنیاد AFA یک سال روی پروژه فیلتر مازاریگو  Mazariegos-led بررسی انجام داد و نتیجه گرفت، که آوردن این دستگاه تصفیه آب و همزمان تلاش‌ برای آموزش سلامت روستایی، وقوع اسهال را تا حدود 50 درصد در خانواده‌‌های شرکت کننده کاهش می دهد.

در اکتبر سال 1998، طوفان میچ Mitch مرکز امریکا را درنوردید. این طوفان یکی از مخرب‌ترین طوفان‌ها بود و زندگی میلیون‌ها نفر را تحت تاثیر قرار داد. آب سالم مورد نیاز بود (از نظر ظرفیت و کارایی) زیرا سیستم‌های تامین آب شدیدا صدمه دیده بودند. دیدن مشکلات بوجود آمده در شرایط بحرانی، باعث شد این گروه به فکر اجرای پروژه مشابه آنچه در مازاریگو Mazariegos انجام داده بودند برآمده و نهایتا یک کارگاه تولید دستگاه تصفیه آب سرامیکی در نیکاراگوئه ایجاد شد.

در شش ماه اول بیش از 5000 دستگاه تصفیه آب سرامیکی توسط سازمان‌های غیردولتی توزیع شد. این کارگاه فیلترون Filtron نام گرفت، به شرکتی با سهامی عام کارگران تبدیل شد و اکنون به عنوان یک کسب و کار خصوصی ثبت شده است.

فیلتر اب سرامیکی

 

از آن زمان تیم پروژه اقدامات زیادی در این راستا انجام داده و به منظور برقراری کارگاه‌های تولید در گواتمالا، هندوراس، مکزیک، کمبوجیه، بنگلادش، غنا، السالوادور، منطقه دارفور سودان، کنیا، بنین، یمن، نیجریه، تانزانیا، پرو، سومالی و کشورهای دیگر تلاش های زیادی نموده که شامل مشاوره و آموزش بوده است.

دستگاه تصفیه آب سرامیک آنقدر محبوب شده که در دفترچه راهنمای فناوری سازمان ملل متحد ذکر شده است و صدها هزار فیلتر توسط سازمان‌هایی مثل فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر، پزشکان بدون مرز، یونیسف، برنامه بین‌المللی، پروژه بین‌المللی، اوکسفام و USAID در سرتاسر جهان توزیع شده است. همچنین برای تست آزمایشگاهی و بررسی‌های میدانی فیلتر با سازمان‌های مختلف از جمله MIT، دانشگاه تولن، دانشگاه کلرادو، و دانشگاه کارولینای شمالی، برای تامین بودجه همکاری شده است. اکنون این تیم عضوی از شبکه بین‌المللی سازمان بهداشت جهانی برای ارتقاء تصفیه آب و استفاده از آب آشامیدنی و ذخیره‌سازی ایمنی خانوارها است.

 

شروع پروژه جدید از طریق همکاری با PFP

سازمان‌هایی که برای شروع یک پروژه فیلتر علاقه مند هستند باید با PFP تماس بگیرند تا گفتگو را شروع کنند. اگر PFP متوجه شود که سازمانی می‌تواند توانایی خود را برای رعایت دستورالعمل های پروژه PFP نشان دهد، یک تکنیسین PFP به آن پروژه اختصاص داده می شود و به راه اندازی کارخانه و آموزش کارکنان محلی کمک خواهد کرد. بازدید از محل به مدت حداقل چهار هفته ضروری است و هزینه راه‌اندازی با توجه به منابع مورد نیاز متفاوت است. بخش اصلی فناوری فیلتر PFP یک کوره با سوخت کافی و کارایی بالا است.Manufacture of ceramic water purifier

کارگاه درحال فعالیت CWP بخشی از یک گفتگوی درون سازمانی در مورد فیلتر می باشد که از تحقیقات و تحولات مربوطه از طریق ایمیل و پیگیری بازدید می کند. پروژه های فیلتر شده تحت حمایت PFP برای تأمین اشتغال و سودآوری پایدار طراحی شده و قیمت خرده فروشی محلی CWP به گونه‌ای تعیین شده که دسترسی افراد فقیر به آنها را حفظ کند، ضمن اینکه دستمزدی به کارکنان خود پرداخت می‌کند.

آموزش، تعلیم سلامت و پیگری برای معرفی موفقیت آمیز CWP به جوامع روستایی بسیار مهم است.تیم پروژه، بروشورها و راهنماهایی به چندین زبان برای روندها تهیه کرده است.

 

راهکارهای اجرایی

فناوری دستگاه تصفیه آب سرامیکی، فرایندی شامل ماشین آلات و زیرساخت های قابل توجه است. ما با سالها تجربه متوجه شده‌ایم که این تنها راه تولید فیلترهایی است که کیفیت پایداری داشته باشند.

اغلب افرادی به سراغ تیم پروژه می روند که به دنبال یک رویکرد کارآمد اما ساده تر برای فیلتر آب سرامیکی هستند، یعنی یک فیلتر دست ساز ساده که در کوره قرار نگرفته باشد. اما تجربه نشان داده که این روش پاسخگو نیست .

در صورت هرگونه سوال و یا سفارش تلفنی می توانید از طریق شماره تلگرام تصفیه آب 09129418377  و یا ایمیل info@wfiltration.com با کارشناسان تصفیه آب بهاب در ارتباط باشید. 

 

 

***

مشاوره تلفنی خدمات مشاوره تصفیه آب
021-86027905