0
محصول تعداد قیمت - تومان
محصولات
راهنمای انتخاب محصولات
 • استخدام بازاریاب

  دعوت به همکاری بازاریاب حرفه ای در تهران و کرج با حقوق و پورسانت فوق العادهمحصولات بسیار با کیفیت و اورجینال تصفیه آب و سوداساز با قیمتهای رقابتیبا ما در تجربه فروش فوق العاده تصفیه آب همراه باشید

  استخدام
 • جشنواره فروش دستگاه تصفیه آب

  آغاز فروش فوق العاده برترین مدلهای دستگاه تصفیه آب ، فقط برای مدت محدودانواع دستگاه تصفیه آب اورجینال و دستگاه سوداساز. ضمانت اصالت کالاتخفیف های ایده آل همراه با هدایا

  فروش فوق العاده تصفیه آب
 • جشنواره فروش سوداساز کلایموکس آلمان

  آغاز فروش فوق العاده سوداساز کلایمکس آلمان با قیمت استثناییهمراه با هدیه ویژه کیف چرم ترمهامکان خرید به صورت اقساط

  خرید کلایموکس
 • تعمیر آبسردکن

  سرویس کامل دستگاه آبسردکنرفع عیب و تعمیر انواع آبسردکن رومیزی و ایستادهجالیوانی آبسردکن ، مخزن تصفیه دار و سایر لوازم جانبی آبسردکن

 • تعمیر و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

  تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیتعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیارایه کلیه قطعات و لوازم اورجینال دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی

 • سیستم های تصفیه آب بهاب

  تخصصی ترین مرکز آموزش، نقد، بررسی و ارائه خدمات اینترنتی دستگاه تصفیه آبمشاوره رایگان جهت تهیه و تیم مجرب فنی جهت سرویس دستگاه تصفیه آب شماجامع ترین فروشگاه اینترنتی دستگاه تصفیه آب ، فیلتر آب و لوازم

  تصفیه آب بهاب

به راحتی و با پاسخ به چند سوال محصول خود را بیابید

سختی سنج آب چیست آرشیو مقالات

Introduction TDS meter

سختی سنج آب چیست
28 شهریور 1398 294 بازدید

منبع : سیستم های تصفیه آب بهاب نویسنده : مصطفی گردان

برای سنجش کیفیت آب فاکتورهای مختلفی مورد ارزیابی قرار میگیرد. یکی از آنها TDS است که به معنای کل املاح حل شده در آب می باشد. از طریق اندازه گیری tds آب میتوان میزان املاح موجود در آب را ارزیابی نمود. به همین دلیل به آن دستگاه سختی سنج آب نیز گفته میشود. برای اندازه گیری TDS آب ، از ابزاری به نام tds متر یا همان سختی سنج آب استفاده میکنیم که در انواع مختلفی موجود است.

واحد سنجش TDS آب ppm می باشد که به معنای مقدار کل ذرات موجود در یک میلیون واحد از آب  است. تصویر زیر چند نمونه دستگاه tds متر inline (نمونه های سمت راست) ، دستگاه tds متر پرتابل ساده (دو نمونه وسط) و یک نمونه سختی سنج آزمایشگاهی قابل حمل (نمونه سمت چپ) را نشان می دهد.

TDS METER تی دی اس متر

  

انواع دستگاه سختی سنج آب:

tds متر را از لحاظ میزان دقت میتوان در دو دسته ی خانگی و آزمایشگاهی طبقه بندی نمود، انواع دستگاه سختی سنج آب خانگی از دقت کمتری برخوردار می باشند اما TDS متر ازمایشگاهی دقت بسیار بالایی دارند. به شکل عمومی TDS متر خانگی با دقت  10 _+  ppm عرضه می شوند. به این معنا که میزان املاح آب را تا ۱۰ واحد کمتر یا بیشتر از میزان واقعی نشان میدهند. البته این دقت برای کارهای خانگی کافی می باشد.

سختی سنج آب آزمایشگاهی دقت های بالاتری دارند که با توجه به نوع دستگاه متفاوت است. با اینحال حداقل دقت برای یک TDS متر آزمایشگاهی 1 _+ واحد می باشد. همچنین از لحاظ ابعاد دستگاه، هر کدام از  TDS مترها ممکن است کوچک و قابل حمل (پرتابل) بوده و یا ممکن است یک دستگاه بزرگ صنعتی و آزمایشگاهی باشند. دستگاه های قابل حمل را معمولا TDS متر جیبی نیز می نامند. نمونه های آزمایشگاهی عموما رومیزی هستند.

 

TDS meter تی دی اس متر

 

آشنایی با دستگاه tds متر خانگی :

با توجه به مدل و نوع شرکت سازنده، سختی سنج آب ممکن است دارای کلیدهای مختلفی باشند. در اینجا برخی از کلیدهای رایج معرفی می شوند:

 

کلید ON / OFF :

همه ی آنها دارای یک کلید ON و OFF می باشند که با نگه داشتن آن برای چند ثانیه دستگاه  tds متر روشن یا خاموش می شود. در بعضی انواع سختی سنج اگر دستگاه برای مدت زیادی بلا استفاده بماند، برای روشن کردن آن باید کلید را بیش از ۵ ثانیه نگه داشت. 

برخی مدل ها به گونه ای طراحی شده اند که پس از مدت زمان مشخصی که از آنها استفاده نشود، به صورت خودکار خاموش می شوند.

 

کلید MODE:

برخی TDS مترها میتوانند حالت های مختلفی از فاکتورهای کیفیت آب را سنجش نمایند. به عنوان نمونه تعیین EC ,  TDS آب و ...

برای این مدلها معمولا کلیدی با نام MODE طراحی شده است و این قابلیت را دارد که بین گزینه های مختلف سوییچ نماید. بنابراین با زدن هر بار کلید mode میتوانید تعیین کنید ec یا tds یا موارد دیگر خوانده شوند. در برخی مدلها با کمک کلید mode میتوان دمای آب را با واحدهای سانتی گراد یا فارنهایت قرائت نمود.

 tds meter سختی سنج آب

کلید HOLD :

ممکن است در شرایطی قرار داشته باشید که امکان برداشت آب یا خوانش اطلاعات در وضعیت مناسب امکان پذیر نباشد. به عنوان نمونه اندازه گیری tds آبهایی که درون گودالهای عمیق قرار دارند. در این موارد ممکن است در فضایی قرار بگیرید که نتوانید عدد روی TDS متر را بخوانید. در این شرایط کافیست کلید HOLD را نگه داشته تا عدد ثابت بماند.

 

کلید CLEAR:

برای پاک کردن حافظه احتمالی و عدد ثابت شده روی نمایشگر استفاده می شود.

 

پراب یا سوزن های تشخیص:

در جلو هر tds متر معمولا ۲ عدد سوزن کوچک وجود دارد که وظیفه اندازه گیری را به عهده دارد. این بخش معمولا با یک درپوش محافظت میشود. 

 

باطری :

برای تامین انرژی tds سنج آب معمولا از یک یا دو باطری کوچک ساعتی استفاده میشود. باطری ها عموما در بالای tds متر و زیر درپوش تعبیه شده اند.

دقت داشته باشید که آب نباید وارد این بخش شود. برای جلوگیری از خرابی احتمالی، در TDS مترهای حرفه ای این قسمت پلمپ است و ضد آب ساخته می شود.
tds meter دستگاه سختی سنج آب

 

روش کار با دستگاه سختی سنج آب :

برای اندازه گیری TDS آب ، مقداری آب درون در پوش (پوشش محافظ) ریخته و درب tds متر را می بندیم. همچنین میتوان قسمت سر tds متر را وارد ظرف آب نمود. دقت داشته باشید که آب نباید تلاطم داشته باشد. بنابراین لازم است حدو ۵ ثانیه برای خوانش عدد صبر نمود. از طرفی دمای آب باید بین 25 تا 27 درجه سانتی گراد باشد. برای دماهای بالاتر یا پایین تر احتمال وجود خطا می باشد.

پس از اندازه گیری tds آب ، لازم است دستگاه را با تکان دادن خشک کرده و سپس در محل خود قرار دهید.

نکته مهم این است که در ابتدای ورود tds متر به آب، بهتر است آن را درون آب تکان دهید تا اگر حباب هوا در اطراف سوزنهای پراب قرار گرفته، جدا شود. پس از آن اجازه دهید آب راکد شود و سپس عدد را قرائت کنید.

روش کار با دستگاه سختی سنج آب how to use tds meter

 

 

روش کالیبره کردن TDS متر :

درست کار کردن TDS متر در گرو کالیبره بودن آن است. در آزمایشگاه یا کارخانه سازنده، دستگاه سختی سنج آب را با استفاده از محلول های استاندارد، کالیبره میکنند تا مطمئن باشند همواره عدد درست را نشان میدهد. با این حال به مرور زمان ممکن است دستگاه از حالت استاندارد خارج شده و نیاز به کالیبره شدن مجدد داشته باشد.

برای کالیبره کردن دستگاه تی اس متر  نیاز به محلول کالیبراسیون وجود دارد. در TDS مترهای حرفه ای ممکن است یک یا دو محلول کالیبراسیون همراه دستگاه عرضه شود. در صورتی که محلول کالیبراسون در اختیار ندارید، میتوانید آن را از ازمایشگاه های معتبر و متناسب با tds متر خود تهیه نمایید.

Calibration-solution کالیبراسیون

 

محلول کالیبراسیون را به مقدار خیلی کم داخل درپوش بریزید و TDS را اندازه گیری کنید. در صورتی که عدد درستی نشان داده نشد، با استفاده از پیچی که در پشت TDS متر قرار دارد، آن را تنظیم نموده تا عدد درست نشان داده شود.

بعضی از دستگاه های سختی سنج آب حرفه ای امکان کالیبره شدن به صورت خودکار را دارا می باشند.

TDS meter تی دی س متر

دقت داشته باشید که محلول کالیبراسیون حتما باید ایزوله بماند و هیچ گاه مایع استفاده شده نباید دوباره به مخزن برگردانده شود. 

 

در صورت هرگونه سوال و یا سفارش تلفنی می توانید از طریق شماره تلگرام تصفیه آب 09129418377  و یا ایمیل info@wfiltration.com با کارشناسان تصفیه آب بهاب در ارتباط باشید. 

 

***

مشاوره تلفنی خدمات مشاوره تصفیه آب
021-86027905