0
محصول تعداد قیمت - تومان
محصولات
راهنمای انتخاب محصولات
 • استخدام در چندین ردیف شغلی

  حقوق وزارت کار با مزایای کامل به همراه بیمهاستخدام کاشناس خدمات پس ار فروشاستخدام وب مستر جهت تولید محتوای سایت

  استخدام فوری در کرج
 • تعمیر و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

  تعمیر انواع دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیتعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیارایه کلیه قطعات و لوازم اورجینال دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی

  درخواست تعمیر تصفیه آب
 • فروش ویژه انواع آبسردکن زیر قیمت بازار

  فروش انواع آبسردکن کره، تایوان، چینفروش انواع جالیوانی آب سردکن و لوازم جانبیفروش انواع مخزن آبسردکن تصفیه دار و ساده

  خرید آبسردکن
 • جشنواره فروش انواع سوداساز

  فروش سوداساز و نوشیدنی ساز درینک میت و آی سودافروش و شارژ کپسول گاز انواع سوداسازآغاز فروش فوق العاده سوداساز کلایمکس آلمان با قیمت استثنایی

  خرید سوداساز
 • جشنواره فروش دستگاه تصفیه آب

  آغاز فروش فوق العاده برترین مدلهای دستگاه تصفیه آب ، فقط برای مدت محدودانواع دستگاه تصفیه آب اورجینال و دستگاه سوداساز. ضمانت اصالت کالاتخفیف های ایده آل همراه با هدایا

  فروش فوق العاده تصفیه آب
 • سیستم های تصفیه آب بهاب

  تخصصی ترین مرکز آموزش، نقد، بررسی و ارائه خدمات اینترنتی دستگاه تصفیه آبمشاوره رایگان جهت تهیه و تیم مجرب فنی جهت سرویس دستگاه تصفیه آب شماجامع ترین فروشگاه اینترنتی دستگاه تصفیه آب ، فیلتر آب و لوازم

  تصفیه آب بهاب

به راحتی و با پاسخ به چند سوال محصول خود را بیابید

سرویس و نگهداری فیلتر ممبران تصفیه آب آرشیو مقالات

How to Maintain Reverse Osmosis Membrane Filter

سرویس و نگهداری فیلتر ممبران تصفیه آب
22 فروردین 1399 132 بازدید

منبع : سیستم های تصفیه آب بهاب نویسنده : مصطفی گردان

در مقاله آشنایی با فیلتر ممبران و عملکرد آن در دستگاه تصفیه آب به فیلتر ممبران اسمز معکوس و ساختار آن پرداخته شد. در این بخش انواع فیلتر ممبران و نکات مهم در سرویس و نگهداری این فیلتر تصفیه آب را مورد بررسی قرار می دهیم.

 

سرویس و نگهداری فیلتر ممبران تصفیه آب

فیلتر ممبران ، نازک نارجی ترین و حساس ترین فیلتر تصفیه آب است. این فیلتر تنها باید با آبی که مراحل پیش تصفیه را گذارنده باشد، تغذیه گردد. 2 چیز در عملکرد و عمر فیلتر ممبران تاثیرگذار است

 • ذرات معلق : ذرات درشت تر از 10 میکرون به راحتی سبب گرفتگی حفره های غشاء و مسدود کردن مسیر جریان آب میشوند. بنابراین لازم است با یک فیلتر رسوب گیر الیافی 1 یا 5 میکرون، کلیه ذرات معلق، شن و ماسه، گل و لای و ... را از آب ورودی فیلتر ممبران حذف نمود. حتی ذرات کربن موجود در فیلترهای پیش تصفیه، در صورت وارد شدن به فیلتر ممبران، میتوانند فاجعه آفرین باشند.

آشنایی با فیلتر رسوب گیر الیافی تصفیه آب

 • کلر و برخی آلاینده های شیمیایی : غشار ممبران نسبت به کلر و ترکیبات آن بسیار حساس است. با ورود کلر ، غشاء ممبران پاره شده و کارایی خود را به سرعت از دست می دهد. بنابراین لازم است با کمک فیلترهای پیش تصفیه کربنی نظیر فیلتر کربن پودری و فیلتر کربن بلاک ، کلر، فنل و سایر ترکیبات شیمیایی مضر را حذف نمود.

آشنایی با انواع فیلتر کربن پودری تصفیه آب

آشنایی با فیلتر کربن بلاک تصفیه آب

 

در صورتیکه نکات فوق برای آب تغذیه ممبران رعایت شود، عموما فیلتر ممبران تا 2 سال هم کار میکند. البته عوامل زیادی در تعیین عمر فیلتر ممبران نقش دارند  که در مقالات مرتبط اشاره شده است.

عوامل موثر در عمر فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب

علت خرابی زود هنگام فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب خانگی

 در صورت خراب شدن فیلتر ممبران، سختی آب خروجی بالا رفته و می تواند برای دستگاه تصفیه آب مشکل ایجاد کند. اما اگر پس از 2 سال tds آب خروجی نیز کم بود، برای جلوگیری از رشد میکروب و باکتری درون لایه های ممبران، لازم است فیلتر ممبران عوض شود.

نصب فیلتر ممبران نیاز به متخصص دارد و عملکرد سیستم پس از نصب باید کنترل شود در صورتی که اشکال فنی در سیستم وجود داشته باشد احتمال خرابی ممبران  بسیار زیاد است. مقاله تصویری آموزش تعویض فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب را می توانید از طریق لینک قبل مشاهده کنید.

در تصویر ذیل لایه غشاء ممبران را که به صورت کامل باز شده است، مشاهده میکنید. آثار ناشی از عدم پیش تصفیه مناسب نیز که سبب خرابی ممبران شده اند، به راحتی قابل رویت هستند.

فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب پس از استفاده Reverse Osmosis Membranes

 

انواع فیلتر ممبران تصفیه آب از لحاظ ظرفیت :

فیلتر ممبران در ظرفیت های مختلف طراحی و تولید میشود. ظرفیت فیلتر ممبران به صورت حجم آب تولید شده در هر شبانه روز و با واحد GPD (گالن تولید شده در روز) تعیین میشود. به عنوان نمونه ممبران 50 GPD می تواند در هر 24 ساعت، 50 گالن (معادل 185 لیتر) آب تصفیه تولید کند.

در دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس خانگی معمولا ممبران های 50، 75، 80، 100 گالن بیشتر استفاده میشوند. از لحاظ شکل و ابعاد، فیلترهای ممبران خانگی یکسان هستند. فیلترهای ممبران 100 تا 400 گالن در روز ، به عنوان نیمه صنعتی شناخته شده که ممکن است از لحاظ قطر کمی با فیلتر ممبران خانگی متفاوت باشند. 

فیلتر های ممبران صنعتی ابعاد بسیار بزرگتری داشته و ظرفیت های 5000 لیتر در روز به بالا دارند. در تصفیه آب نیمه صنعتی و صنعتی معمولا از ترکیب چند ممبران (گاهی تا 100 ممبران و حتی بیشتر) برای تولید حجم بالای آب استفاده میشود.

Reverse Osmosis Membrane فیلتر ممبران

 

انواع فیلتر ممبران از لحاظ نوع آب ورودی

فیلتر ممبران با توجه به نوع آب ورودی، طبقه بندی های متفاوتی دارد. اینکه یک ممبران تا چه میزان TDS آب را بتواند بپذیرد، فاکتور بسیار مهم و تعیین کننده ای در ممبران است. به عنوان نمونه یک فیلتر ممبران اسمز معکوس که برای آب شهری طراحی شده، می تواند سختی تا 1500 PPM را تحمل کند. البته مساله نوع آب ورودی در ممبران های صنعتی بیشتر مشهود است. به عنوان نمونه ممبران آب شور دریا و ممبران آب شیرین از لحاظ جنس غشاء بسیار متفاوت هستند.

Reverse Osmosis Membrane فیلتر ممبران تصفیه آب

 

انواع فیلتر ممبران از لحاظ میزان فشار ورودی

همانگونه که توضیح داده شد، فیلتر ممبران برای آنکه بتواند بر اساس فرایند اسمز معکوس کار کند، نیاز به فشار بالای آب ورودی دارد. این فیلترها با نام «ممبران فشار بالا» High-Pressure Membrane معروفند. 

برای کاهش هزینه های تصفیه آب ، ممبران هایی تولید شدند که میتواند با فشار پایین تری نیز کار کنند. این امر سبب می شود هزینه تامین پمپ فشار بالا کاهش قابل قبولی داشته باشد. این فیلتر ها را با نام «ممبران فشار پایین» یا Low-Pressure Membrane می شناسند.

امروزه با رشد تکنولوژی، فیلترهایی تولید شده اند که در پایین ترین فشار ممکن آب قادر به تصفیه هستند. این فیلترها به نام «ممبران با فشار بسیار پایین»  Ultra-low pressure RO membranes شناخته می شوند.

 Reverse Osmosis Membrane فیلتر ممبران تصفیه آب

 

کیفیت فیلتر ممبران و تاثیر آن بر تصفیه آب

در صورتی که از فیلتر ممبران مرغوب استفاده شود بخش اعظم ناخالصی های آب گرفته میشود. اما یک فیلتر ممبران بی کیفیت علاوه بر آنکه عمر کمی دارد، نمی تواند همه آلاینده ها را حذف کند و بخشی از ناخالصی ها درون آب باقی می مانند.

کیفیت ساخت فیلتر ممبران بر عملکرد دستگاه تصفیه آب نیز تاثیر مستقیم دارد. راندومان این فیلتر آب بالاتر باشد، قطعات تصفیه آب مانند پمپ، سوییچ ها و ... فشار کاری کمتری را تحمل خواهند کرد که بر عمر آنها نیز اثر گذار است.

مشکلات ایجاد شده در فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب را می توانید از طریق لینک قبل مشاهده نمایید.

 

در صورت هر گونه سوال و یا سفارش تلفنی میتوانید از طریق شماره تلفن های 02186027905  و  09129418377 ، ایمیل info@wfiltration.com و شبکه های اجتماعی با کارشناسان تصفیه آب بهاب در ارتباط باشید. 

 کانال تلگرام تصفیه آب                     

 

 

 

**sh/***

 

مشاوره تلفنی خدمات مشاوره تصفیه آب
021-86027905