0
محصول تعداد قیمت - تومان
محصولات
راهنمای انتخاب محصولات
 • استخدام بازاریاب

  دعوت به همکاری بازاریاب حرفه ای در تهران و کرج با حقوق و پورسانت فوق العادهمحصولات بسیار با کیفیت و اورجینال تصفیه آب و سوداساز با قیمتهای رقابتیبا ما در تجربه فروش فوق العاده تصفیه آب همراه باشید

  استخدام
 • جشنواره فروش دستگاه تصفیه آب

  آغاز فروش فوق العاده برترین مدلهای دستگاه تصفیه آب ، فقط برای مدت محدودانواع دستگاه تصفیه آب اورجینال و دستگاه سوداساز. ضمانت اصالت کالاتخفیف های ایده آل همراه با هدایا

  فروش فوق العاده تصفیه آب
 • جشنواره فروش سوداساز کلایموکس آلمان

  آغاز فروش فوق العاده سوداساز کلایمکس آلمان با قیمت استثناییهمراه با هدیه ویژه کیف چرم ترمهامکان خرید به صورت اقساط

  خرید کلایموکس
 • تعمیر آبسردکن

  سرویس کامل دستگاه آبسردکنرفع عیب و تعمیر انواع آبسردکن رومیزی و ایستادهجالیوانی آبسردکن ، مخزن تصفیه دار و سایر لوازم جانبی آبسردکن

 • تعمیر و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

  تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیتعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیارایه کلیه قطعات و لوازم اورجینال دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی

 • سیستم های تصفیه آب بهاب

  تخصصی ترین مرکز آموزش، نقد، بررسی و ارائه خدمات اینترنتی دستگاه تصفیه آبمشاوره رایگان جهت تهیه و تیم مجرب فنی جهت سرویس دستگاه تصفیه آب شماجامع ترین فروشگاه اینترنتی دستگاه تصفیه آب ، فیلتر آب و لوازم

  تصفیه آب بهاب

به راحتی و با پاسخ به چند سوال محصول خود را بیابید

عوامل موثر در عمر فیلتر ممبران آرشیو مقالات

Factors Affecting RO Membrane Performance

عوامل موثر در عمر فیلتر ممبران
06 تیر 1398 362 بازدید

منبع : سیستم های تصفیه آب بهاب نویسنده : مصطفی گردان

عوامل موثر بر عملکرد غشاء RO 

فیلتر ممبران را میتوان به عنوان قلب تپنده دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس نامید. فیلتر ممبران بسیار حساس است و با کوچکترین مشکل، کیفیت خود را از دست داده و به سرعت خراب می شود. از آنجا که فیلتر ممبران گران قیمت است، بر آن شدیم تا عواملی را که سبب کوتاه شدن عمر فیلتر ممبران میشوند، معرفی و مورد بررسی قرار دهیم. چنانچه با مشکل خرابی زود هنگام فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب خانگی روبرو شده اید، پیشنهاد می شود روی لینک قبل کلیک و مقاله مرتبط را مطالعه نمایید.

کیفیت فیلتر ممبران : فیلتر اسمز معکوس ممبران از لایه های بسیار ظریف که به همه پیچیده شده اند، ساخته شده است. هرچه غشاء نیمه تراوا در فیلتر ممبران، کیفیت بالاتری داشته باشد، می تواند در سختی های بالاتر مقاومت کرده و دیرتر خراب شود. غشاء استفاده شده در برخی ممبران ها، بی کیفیت بوده و آستانه تحمل پایینی دارند. بنابراین به محض برخورد با آب سخت، خراب شده و  عمر فیلتر ممبران کوتاه خواهد شد. ضمن اینکه یک ممبران برای کارکرد طولانی مدت باید طراحی شده باشد. انواع غشاء بی کیفیت، تنها برای مدت کوتاهی قابلیت استفاده دارند و پس از آن با افت شدید کیفیت روبرو می شوند. تصویر زیر انواع مختلف فیلتر ممبران RO را نشان می دهد.

انواع فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب Reverse Osmosis Membrane

سختی آب ورودی : هر فیلتر ممبران برای کار در یک محدوده سختی آب طراحی شده است. اگر سختی آب بیشتر از حد مجاز باشد، می تواند باعث خرابی فیلتر تصفیه آب شود.

نوع آلاینده های موجود در آب : هر فیلتر اسمز معکوس برای نوع خاصی از آب طراحی شده است. اگر از آبی استفاده میکنید که برخی از آلاینده های آن غلظت نامتعارف دارند، ممکن است باعث خرابی فیلتر ممبران شما شوند.

تعویض به موقع فیلتر الیافی : شاید فیلتر رسوب گیر الیافی را کم اهمیت بدانید. آشنایی با فیلتر الیافی تصفیه آب

اما همین فیلتر تصفیه آب ارزان قیمت، اگر دیر عوض شود، می تواند سبب خرابی ممبران شود.

زمان تعويض فيلتر الیافی دستگاه تصفيه آب

عوارض تعویض نکردن به موقع فیلتر الیافی دستگاه تصفیه آب

نقش فیلتر رسوب گیر الیافی در دستگاه تصفیه آب

ذرات معلق نفوذ کرده به لایه های داخلی فیلتر رسوب گیر الیافی ، با فشار آب از سمت دیگر فیلتر الیافی عبور کرده و وارد فیلتر ممبران خواهند شد. حفره های ریز ممبران به سرعت پوشیده شده و به همین دلیل ممبران به سرعت از کار می افتد.

کیفیت و دقت فیلتر الیافی : هر چه فیلتر الیافی دقیق تر باشد و طراحی لایه های داخلی آن با استفاده از تکنولوژی روز و هدفمند طراحی شده باشد، حجم بیشتری از رسوبات را گرفته و فیلتر ممبران بیشتر در امان خواهد بود. به عنوان نمونه آب خروجی از فیلتر الیافی 1 میکرون، تا 5 برابر دقیق تر از فیلتر الیافی 5 میکرون است.  عملکرد فیلتر pp تصفیه آب

تصویر زیر یک نمونه فیلتر رسوب گیر الیافی که در مرحله اول دستگاه تصفیه آب نصب می شود را نشان می دهد.

نحوه تعویض فیلتر اول تصفیه آب

آموزش تعویض فیلتر مرحله اول دستگاه تصفیه آب خانگی ـ فیلتر رسوب گیر الیافی

آموزش تعویض فیلتر الیافی دستگاه تصفیه آب

Home Sediment Polypropylene Filter KoJin فیلتر رسوب گیر الیافی دستگاه تصفیه آب

 استفاده از ۲ عدد فیلتر کربنی : بدلیل اهمیت حذف کلر، در اغلب انواع دستگاه تصفیه آب خانگی ، از ۲ عدد فیلتر کربنی به شکل کربن پودری و کربن بلاک استفاده میشود. این کار برای اطمینان از حذف حداکثری آلاینده های شیمیایی است. خصوصا اینکه ساختار فیلتر کربن بلاک به گونه ای است که قابلیت حذف بیشتری نسبت به فیلتر کربن پودری دارد.

آشنایی با انواع فیلتر کربن پودری تصفیه آب

آشنایی با فیلتر کربن بلاک تصفیه آب

اما در برخی موارد فیلتر کربن بلاک را حذف کرده و بجای آن از فیلتر الیافی ۱ میکرون استفاده می کنند. این مساله میتواند میزان حذف مواد شیمیایی را کم کرده و در عمر ممبران موثر باشد. خصوصا در مناطقی که میزان کلر آب بیشتر است.

بررسی دلایل حذف فیلتر کربن بلاک در دستگاه تصفیه آب

کیفیت فیلتر های کربنی 2 و 3 : اگر در تولید فیلتر کربنی از کربن فعال پایه گیاهی استفاده شده باشد، حداکثر جذب آلاینده ها صورت گرفته و ممبران سالم می ماند. اما استفاده از کربن بی کیفیت یا مواد جایگزین مانند آنتراسیت، سبب عدم جذب کلر و پارگی ممبران میشود. همچنین اگر فیلتر کربن جامد کیفیت لازم را نداشته باشد، ذرات کربن جدا شده از آن فیلتر ممبران را خراب خواهند کرد.

تعویض به موقع فیلتر کربنی مرحله 2 و 3 دستگاه تصفیه آب : غشاء ممبران نسبت به کلر بسیار حساس و شکننده است. بنابراین کربن باید بتواند کلر و ترکیبات کلر را به طور کامل حذف نماید. دیر عوض کردن فیلترهای 2 و 3 سبب میشود کربن اشباع شده و بخشی از ترکیبات کلر حذف نشوند. رسیدن کلر به ممبران سبب پارگی غشاء نیمه تراوا و افزایش سختی آب می شود.

نحوه تعویض فیلتر کربن تصفیه آب

نحوه تعویض فیلتر مرحله سوم دستگاه تصفیه آب خانگی

تعویض درست فیلترهای پیش تصفیه : اغلب به تعویض فیلتر تصفیه آب به عنوان یک کار ساده و بی اهمیت نگاه میکنند. در حالی که اگر فیلتر آب به روش غیر صحیح نصب شده و شستشو داده نشود، ناخالصی های موجود در فیلتر تصفیه آب، پس از نصب وارد فیلتر ممبران شده و آن را کیپ خواهند کرد.

آموزش تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب

کیفیت پمپ تصفیه آب : اگر بدانید کیفیت پمپ تا چه اندازه در عمر ممبران موثر است، در خرید پمپ تصفیه آب با کیفیت و اورجینال درنگ نخواهید کرد. اگر پمپ نتواند فشار لازم را برای فیلتر ممبران فراهم کند، تخلیه فاضلاب نیز به درستی انجام نشده و لایه های رسوب درون غشاء ممبران ایجاد خواهند شد.

وظیفه پمپ تصفیه آب خانگی چیست

آشنایی با انواع پمپ تصفیه آب

پمپ ضعیف ممکن است عمر فیلتر ممبران را تا نصف کاهش دهد. آموزش تعویض پمپ تصفیه آب خانگی

 

کیفیت آداپتور برق : اینکه آداپتور برق در عمر فیلتر ممبران موثر باشد، نکته ظریفی است که شاید برخی کارشناسان تصفیه آب نیز به آن آگاه نباشند. آداپتور برق بی کیفیت نمی تواند ولتاژ و آمپر مناسبی را برای پمپ تصفیه آب فراهم کند و به همین دلیل پمپ با توان بسیار کمتری کار خواهد کرد. به این ترتیب فشار لازم برای ممبران تامین نشده و عمر آن کم خواهد شد.

آشنایی با آداپتور برق دستگاه تصفیه آب

آموزش نحوه تعویض آداپتور برق دستگاه تصفیه آب

زانو ممبران یک طرفه : هرگز نباید اجازه داد آب خروجی تصفیه شده به فیلتر ممبران برگردد. برای همین در خروجی آب تصفیه شده از زانو ممبران یک طرفه و یا شیر بین راهی یک طرفه استفاده می شود. زانو ممبران یک طرفه باید از لحاظ صحت عملکرد، دائما مورد بررسی قرار بگیرد. خرابی زانو یک طرفه به سرعت سبب گرفتگی فیلتر ممبران می شود.

محدود کننده فاضلاب مناسب : برای آنکه فرایند اسمز معکوس در ممبران ایجاد شود، با کمک محدود کننده جریان پساب دستگاه تصفیه آب ، میزان خروجی پساب را کنترل می کنند. نقش محدود کننده فاضلاب در دستگاه تصفیه آب RO 

در صورتیکه نوع محدود کننده جریان فاضلاب اشتباه انتخاب شود و حجم پساب خارج شده کمتر از مقدار لازم باشد، فیلتر ممبران در معرض رسوب زدگی قرار می گیرد.

6Stage Water Purification CCK Original دستگاه تصفیه آب سی سی کا اورجینال ۶ مرحله ای

سلامت محدود کننده فاضلاب : محدود کننده بدلیل تماس دائم با پساب غلیظ، در معرض رسوب و خرابی قرار دارد. اگر رسوبات، خروجی محدود کننده را کم کنند، فشار زیادی به فیلتر ممبران وارد شده و آن را خراب خواهد کرد.  آموزش نحوه تعویض محدود کننده جریان فاضلاب در دستگاه تصفیه آب

 

چگونه می توان عمر فیلتر ممبران را افزایش داد؟

اگر میخواهید مطمئن شوید که فیلتر ممبران تا 2 سال کار می کند، باید برخی اقدامات اضافی ذیل را انجام دهید:

استفاده از شیر شستشوی ممبران : بدلیل تجمع بسیار زیاد آهک، گچ و سایر آلاینده ها پشت فیلتر ممبران، این فیلتر تصفیه آب در معرض رسوب گذاری مداوم است. شیر شستشوی ممبران سبب میشود آب غلیظ داخل ممبران به سرعت تخلیه شده و فیلتر ممبران به خوبی شستشو داده شود. این مساله در افزایش عمر ممبران تاثیر شگرفی دارد. آشنایی با عملکرد شیر بک واش تصفیه آب خانگی

شیر شستشوی ممبران در دو نوع برقی و دستی وجود دارد که نوع برقی عملکرد خودکار داشته و نیازی به رسیدگی ندارد. در حالی که شیر دستی باید در دوره های زمانی مشخص، توسط کاربر باز و بسته شود. 

نحوه تهیه و نصب شیر بک واش دستی تصفیه آب

آموزش نصب شیر بکواش برقی در دستگاه تصفیه آب

فیلتر محافظ ممبران :  از آنجا که عبور ذرات معلق و کربن باعث گرفتگی فیلتر ممبران می شوند، استفاده از یک فیلتر الیافی 1 میکرون میتواند این اطمینان را ایجاد کند که رسوبات و ذرات وارد فیلتر ممبران نشوند.  نحوه نصب فیلتر محافظ ممبران در دستگاه تصفیه آب خانگی

در صورت هرگونه سوال و یا سفارش تلفنی می توانید از طریق شماره تلفن ۸۶۰۲۷۹۰۵-۰۲۱ ، تلگرام تصفیه آب 09129418377  و یا ایمیل info@wfiltration.com با کارشناسان بهاب در ارتباط باشید. 

 

 

**ن

مشاوره تلفنی خدمات مشاوره تصفیه آب
021-86027905