0
محصول تعداد قیمت - تومان
محصولات
راهنمای انتخاب محصولات
 • استخدام بازاریاب

  دعوت به همکاری بازاریاب حرفه ای در تهران و کرج با حقوق و پورسانت فوق العادهمحصولات بسیار با کیفیت و اورجینال تصفیه آب و سوداساز با قیمتهای رقابتیبا ما در تجربه فروش فوق العاده تصفیه آب همراه باشید

  استخدام
 • جشنواره فروش دستگاه تصفیه آب

  آغاز فروش فوق العاده برترین مدلهای دستگاه تصفیه آب ، فقط برای مدت محدودانواع دستگاه تصفیه آب اورجینال و دستگاه سوداساز. ضمانت اصالت کالاتخفیف های ایده آل همراه با هدایا

  فروش فوق العاده تصفیه آب
 • جشنواره فروش سوداساز کلایموکس آلمان

  آغاز فروش فوق العاده سوداساز کلایمکس آلمان با قیمت استثناییهمراه با هدیه ویژه کیف چرم ترمهامکان خرید به صورت اقساط

  خرید کلایموکس
 • تعمیر آبسردکن

  سرویس کامل دستگاه آبسردکنرفع عیب و تعمیر انواع آبسردکن رومیزی و ایستادهجالیوانی آبسردکن ، مخزن تصفیه دار و سایر لوازم جانبی آبسردکن

 • تعمیر و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

  تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیتعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیارایه کلیه قطعات و لوازم اورجینال دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی

 • سیستم های تصفیه آب بهاب

  تخصصی ترین مرکز آموزش، نقد، بررسی و ارائه خدمات اینترنتی دستگاه تصفیه آبمشاوره رایگان جهت تهیه و تیم مجرب فنی جهت سرویس دستگاه تصفیه آب شماجامع ترین فروشگاه اینترنتی دستگاه تصفیه آب ، فیلتر آب و لوازم

  تصفیه آب بهاب

به راحتی و با پاسخ به چند سوال محصول خود را بیابید

مخزن دستگاه تصفیه آب چگونه کار می کند آرشیو مقالات

How Does the Water Purifier Tank Work

مخزن دستگاه تصفیه آب چگونه کار می کند
27 فروردین 1398 704 بازدید دریافت مقاله

منبع : سیستم های تصفیه آب بهاب نویسنده : مصطفی گردان

همانگونه که در مقاله آشنایی با مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی اشاره شد، مخزن ذخیره سازی دارای یک شیر جهت ورود و خروج آب است. عموما شیر مخزن در بخش بالایی مخزن قرار گرفته و 2 حالت باز یا بسته دارد.  نحوه کار با شیر مخزن تصفیه آب

مخزن تصفیه آب توسط یک شلنگ خانگی با قطر ۱/۴ اینچ با دستگاه ارتباط دارد. این شلنگ می تواند آب تصفیه شده را وارد مخزن کرده و در صورت نیاز آب را از مخزن خارج کرده و در اختیار مصرف کننده قرار دهد. تصویر زیر شیر مخزن دستگاه تصفیه آب را نشان می دهد.

مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی Reverse Osmosis Water Storage Tank

 چنانچه برای شما هم این سوالات پیش آمده که :

نقش مخزن ذخیره سازی چیست؟

آیا مخزن برای هر دستگاهی لازم است؟

مخزن تصفیه آب چه مزایا و چه معایبی دارد؟

پیشنهاد می شود مقاله مخزن تصفیه آب چیست و چه کاربردی دارد را مطالعه کنید.

 

محل قرار گیری مخزن در دستگاه تصفیه آب و علت آن :

مخزن باید بعد از فیلتر ممبران تعبیه شود. آب خروجی از بخش تصفیه شده فیلتر ممبران، بدون اینکه وارد فیلتر دیگری شود، مستقیما به مخزن تصفیه آب هدایت می شود. اینکار توسط یک شلنگ تصفیه آب 6 میلیمتری (قطر 1/4 اینچ) انجام میگیرد. هرگز نباید اجازه داد آب غیر تصفیه شده و یا آبی که به هر دلیل سختی آن بالاست یا آلودگی میکروبی دارد، وارد مخزن ذخیره سازی شود. بنابراین نصب هر نوع فیلتر تصفیه آب بعد از فیلتر ممبران و قبل از مخزن اشتباه است. آب خالص تصفیه شده باید مستقیما وارد مخزن شده و ذخیره گردد. تصویر زیر یک محفظه ممبران را که فیلتر Membrane درون آن نصب می شود و آب تصفیه شده را مستقیم به مخزن ذخیره سازی منتقل می کند، نشان می دهد.

Membrane Housing محفظه فیلتر ممبران دستگاه تصفیه آب

از آنجایی که مسیر ورود و خروج آب یکی است، باید یک انشعاب در مسیر شلنگ مخزن ایجاد کرد و مسیری را برای هدایت به سمت فیلتر آب انتهایی تعبیه نمود. این کار عموما توسط اتصال تصفیه آب سه راه 1 سر رزوه از کنار انجام  میشود. این سه راه به ورودی فیلتر پست کربن وصل شده و شلنگ خروجی آب تصفیه از فیلتر ممبرین به یک سمت آن و شلنگ مخزن به سمت دیگر آن وصل می شود. زوایای مختلف اتصال سه راه یک سر رزوه از کنار در تصویر زیر نشان داده شده است.

RO Fitting Male Run Tee اتصال تصفیه آب سه راه یک سر رزوه از کنار

روی مجرای خروج محفظه ممبران باید از اتصال زانو ممبران سوپاپدار استفاده کرد تا اجازه برگشت آب از مخزن داده نشود. این کار را می توان با یک رابط شلنگ یک طرفه نیز انجام داد. زوایای مختلف اتصال رابط شلنگ یک طرفه در تصویر زیر نشان داده شده است.

RO Fitting Check Valve Straight Union اتصال تصفیه آب رابط شلنگ یک طرفه

به این ترتیب 3 مسیر ایجاد می شود:

 • مسیر یک طرفه خروجی فیلتر ممبران
 • مسیر دوطرفه مخزن تا فیلتر پست کربن
 • مسیر یک طرفه فیلتر پست کربن تا خروجی شیر برداشت آب

در مسیر ممبرین تا مخزن تصفیه آب، نیاز است یک سوییچ High Pressure یا سوئیچ فشار بالا تصفیه آب نصب شود تا پس از پر شدن مخزن، تولید آب را متوقف کند.

 

نحوه عملکرد مخزن تصفیه آب

در ابتدای امر که مخزن خالی است، آب تولید شده توسط فیلتر ممبران ، از شلنگ خارج میشود. در صورتیکه مسیر شیر تصفیه آب باز باشد، آب مستقیما به سمت خارج هدایت شده و وارد مخزن نمی شود. زیرا مخزن بدلیل تحت فشار بودن، از ورود آب جلوگیری می کند.

تا زمانی که شیر برداشت آب باز باشد، آبی وارد مخزن نخواهد شد. اگر شیر برداشت بسته باشد، آب تصفیه شده از فیلتر ممبرین به سمت مخزن هدایت می شود. هر چه حجم آب مخزن بیشتر شود، فشار وارد شده به آب ذخیره شده بیشتر خواهد شد.

تولید آب تا زمانی ادامه می یابد که فشار آب ذخیره شده در مخزن به اندازه ای زیاد شود که باعث عمل کردن سوییچ های پر شر بشود. با عمل کردن سوییچ فشار بالا، برق دستگاه آب تصفیه کن قطع شده و پمپ تصفیه آب و شیر برقی خاموش می شوند. بدین ترتیب تولید آب نیز متوقف خواهد شد. تصویر زیر سوئیچ High Pressure را نشان می دهد.

High Pressure Switch سوئیچ های پرشر دستگاه تصفیه آب

نکته مهم این است که سوییچ های پر شر یا همان سوییچ فشار بالا باید به گونه ای تنظیم شده باشد که پس از ذخیره بخش مناسبی از آب، عمل کرده و موجب توقف تولید شود. اگر سوییچ فشار بالا خراب باشد و نتواند برق دستگاه تصفیه آب را پس از پر کردن مخزن قطع کند، سیستم یکسره کار کرده تا زمانی که مخزن ذخیره سازی آب بترکد و یا دچار مشکل شود. حتی گاهی ممکن است عمل تولید متوقف نشده و آب دائما به فاضلاب رفته و فیلتر ممبران را نیز خراب کند.

 

اگر سوییچ فشار بالا روی عدد مناسبی تنظیم نشده باشد نیز ممکن است ایجاد مشکل شود:

 • اگر سوییچ های پر شر روی فشار کمی تنظیم شود، میزان آب ذخیره شده در مخزن کم خواهد بود.
 • اگر سوییچ روی فشار بالا تنظیم شود، حجم آب مخزن بیش از حد می شود و به مخزن فشار وارد می شود.

نکته مهم دیگر کنترل خروجی آب تصفیه شده ممبران است. اگر زانو ممبران سوپاپدار و یا شیر یک طرفه برای ممبران نصب نشود، با افزایش فشار در مخزن تصفیه آب، ممکن است آب به داخل محفظه ممبران برگشته و فیلتر ممبران را خراب کند.

در صورت هرگونه سوال و یا سفارش تلفنی می توانید از طریق شماره تلگرام تصفیه آب 09129418377  و یا ایمیل info@wfiltration.com با کارشناسان تصفیه آب بهاب در ارتباط باشید.

 

 برای مشاهده مقاله زمان تعویض مخزن دستگاه تصفیه آب روی لینک قبل کلیک نمایید.

برای مطالعه مقاله شستشوی مخزن دستگاه تصفیه آب خانگی روی لینک قبل کلیک نمایید.

  

برای دانلود مقاله مخزن دستگاه تصفیه آب چگونه کار می کند روی لینک قبل کلیک نمایید.

 

***

مشاوره تلفنی خدمات مشاوره تصفیه آب
021-86027905