0
محصول تعداد قیمت - تومان
محصولات
راهنمای انتخاب محصولات
 • استخدام بازاریاب

  دعوت به همکاری بازاریاب حرفه ای در تهران و کرج با حقوق و پورسانت فوق العادهمحصولات بسیار با کیفیت و اورجینال تصفیه آب و سوداساز با قیمتهای رقابتیبا ما در تجربه فروش فوق العاده تصفیه آب همراه باشید

  استخدام
 • جشنواره فروش دستگاه تصفیه آب

  آغاز فروش فوق العاده برترین مدلهای دستگاه تصفیه آب ، فقط برای مدت محدودانواع دستگاه تصفیه آب اورجینال و دستگاه سوداساز. ضمانت اصالت کالاتخفیف های ایده آل همراه با هدایا

  فروش فوق العاده تصفیه آب
 • جشنواره فروش سوداساز کلایموکس آلمان

  آغاز فروش فوق العاده سوداساز کلایمکس آلمان با قیمت استثناییهمراه با هدیه ویژه کیف چرم ترمهامکان خرید به صورت اقساط

  خرید کلایموکس
 • تعمیر آبسردکن

  سرویس کامل دستگاه آبسردکنرفع عیب و تعمیر انواع آبسردکن رومیزی و ایستادهجالیوانی آبسردکن ، مخزن تصفیه دار و سایر لوازم جانبی آبسردکن

 • تعمیر و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

  تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیتعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیارایه کلیه قطعات و لوازم اورجینال دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی

 • سیستم های تصفیه آب بهاب

  تخصصی ترین مرکز آموزش، نقد، بررسی و ارائه خدمات اینترنتی دستگاه تصفیه آبمشاوره رایگان جهت تهیه و تیم مجرب فنی جهت سرویس دستگاه تصفیه آب شماجامع ترین فروشگاه اینترنتی دستگاه تصفیه آب ، فیلتر آب و لوازم

  تصفیه آب بهاب

به راحتی و با پاسخ به چند سوال محصول خود را بیابید

نانوفیلتراسیون در تصفیه آب و فاضلاب آرشیو مقالات

Nanofiltration For Water and Wastewater Treatment

نانوفیلتراسیون در تصفیه آب و فاضلاب
09 مهر 1397 180 بازدید

منبع : Drink Water Engineering adn Science مترجم : مصطفی گردان

نانوفیلتراسیون در تصفیه آب و فاضلاب

با توجه به استانداردهای دقیق و سختگیرانه کیفیت آب، استفاده از تکنولوژی غشایی در تصفیه آب و فاضلاب رو به افزایش است. نانوفیلتراسیون (NF) علاوه بر کاربردهایی مانند نمک‌زدایی، یکی از پرکاربردترین فرایندهای غشایی برای تصفیه آب و فاضلاب است.

نانو فیلتراسیون NF به علت مصرف انرژی کمتر و نرخ شار بالاتر در بسیاری از موارد جایگزین غشاهای اسمز معکوس (RO) شده است. در این مقاله بطور خلاصه به بررسی کاربردهای نانوفیلتراسیون برای تصفیه آب و فاضلاب از جمله اصول، مکانیسم، چالش های بنیادین و کنترل آنها می‌پردازیم.

 

مقدمه

فیلتراسیون غشایی، یک فرایند تحت فشار است که در آن غشا به عنوان مانع انتخابی برای محدود کردن عبور آلاینده‌هایی مانند مواد ارگانیک و مغذی، کدری، میکروارگانیسم‌ها، یون‌های فلزی غیر ارگانیک و سایر آلاینده های مصرف کننده اکسیژن عمل کرده و امکان عبور آب نسبتا شفاف را فراهم می‌کند.

با پیشرفت‌های تکنولوژی و افزایش سختگیری معیارهای کیفیت آب، فرایندهای غشا به راه حل  جذاب‌تری برای چالش آب با کیفیت و استفاده مجدد از آب تبدیل شده است.  بررسی‌های متعددی در مورد کاربرد میکروفیلتراسیون/اولترافیلتراسیون در تصفیه آب و استفاده مجدد از فاضلاب انجام شده است.

 

فرایندهای غشا بسته به اندازه منافذ به چهار دسته بزرگ تقسیم شده‌اند:

 • میکروفیلتراسیون (MF)
 • اولترافیلتراسیون (UF)
 • نانوفیلتراسیون (NF)
 • غشای اسمز معکوس (RO)

 

در این مقاله بطور خلاصه کاربرد نانوفیلتراسیون NF در تصفیه آب و فاضلاب و همچنین استفاده مجدد آب را بررسی می‌کنیم. این مقاله با خلاصه بنیان فرایند غشایی آغاز شده، پس از آن به مکانیسم‌های فرایند نانوفیلتراسیون و چند مدل اساسی آن پرداخته خواهد شد. همچنین به چالش‌های رسوب نانوفیلتراسیون و مکانیزم‌های کنترلی آنها که برای کاهش رسوب پذیرفته شده، پرداخته می‌شود. در نهایت، مقاله با یک خلاصه کوتاه به پایان می‌رسد.

 

اصول فرایند غشاء

انواع مختلفی از فرایندهای غشایی مورد استفاده هستند. غشای اسمز معکوس اصولا غیرمتخلخل است و مایعات را عبور داده و بیشتر مواد حل نشده از جمله‌ یون‌ها را نگه می‌دارد. ویژگی اسمز معکوس، فشار عملیاتی بالا (20 تا 100 بار) است.

نانوفیلتراسیون اندازه منفذ 5-1 نانومتر دارد و می‌تواند یون‌ها و مواد ارگانیک با وزن مولکولی کم را نگهدارد. نشتی‌پذیری آب بسیار بالاتری از غشای اسمز معکوس دارد و در فشار کمتر (معمولا 7 تا 30 بار) کار می‌کند. بطور مشابه، غشای اولترافیلتراسیون معمولا اندازه منفذ 5 تا 20 نانومتر دارد و کلوئیدهای ریز، مولکول‌های بزرگ و میکروارگانیسم‌ها را نگه می‌دارد. اولترافیلتراسیون با فشار بین 1 تا 10 بار کار می‌کند.

 

فرایندهای غشای دیگر که در فرایند جداسازی مایع استفاده شده‌اند عبارتند از :

 • میکروفیلتراسیون (MF)
 • الکترودیالیز (ED)
 • غشای مایع (LM)
 • تراوش تبخیری (PV)
 • تراوش بخار (VP)
 • تراوش گاز (GP)

 

انواع فرایندهای غشایی، اندازه ذره معمولا با غشا از بین رفته و نیروی محرکه فرایندها در شکل 1 نشان داده شده است. تفاوت اصلی بین این فرایندهای غشای در جدول 1 نشان داده شده است.

 Effective range of membrane processes فرایندهای غشایی

 

شکل 1. طیف موثر فرایندهای غشایی

 

 

 

در ادامه مطلب به تصفیه آب به روش نانوفیلتراسیون می پردازیم. برای مطالعه ادامه مطلب روی لینک قبل کلیک نمایید.

 

 

 

**ن

مشاوره تلفنی خدمات مشاوره تصفیه آب
021-86027905