0
محصول تعداد قیمت - تومان
محصولات
راهنمای انتخاب محصولات
 • استخدام بازاریاب

  دعوت به همکاری بازاریاب حرفه ای در تهران و کرج با حقوق و پورسانت فوق العادهمحصولات بسیار با کیفیت و اورجینال تصفیه آب و سوداساز با قیمتهای رقابتیبا ما در تجربه فروش فوق العاده تصفیه آب همراه باشید

  استخدام
 • جشنواره فروش دستگاه تصفیه آب

  آغاز فروش فوق العاده برترین مدلهای دستگاه تصفیه آب ، فقط برای مدت محدودانواع دستگاه تصفیه آب اورجینال و دستگاه سوداساز. ضمانت اصالت کالاتخفیف های ایده آل همراه با هدایا

  فروش فوق العاده تصفیه آب
 • جشنواره فروش سوداساز کلایموکس آلمان

  آغاز فروش فوق العاده سوداساز کلایمکس آلمان با قیمت استثناییهمراه با هدیه ویژه کیف چرم ترمهامکان خرید به صورت اقساط

  خرید کلایموکس
 • تعمیر آبسردکن

  سرویس کامل دستگاه آبسردکنرفع عیب و تعمیر انواع آبسردکن رومیزی و ایستادهجالیوانی آبسردکن ، مخزن تصفیه دار و سایر لوازم جانبی آبسردکن

 • تعمیر و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

  تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیتعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیارایه کلیه قطعات و لوازم اورجینال دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی

 • سیستم های تصفیه آب بهاب

  تخصصی ترین مرکز آموزش، نقد، بررسی و ارائه خدمات اینترنتی دستگاه تصفیه آبمشاوره رایگان جهت تهیه و تیم مجرب فنی جهت سرویس دستگاه تصفیه آب شماجامع ترین فروشگاه اینترنتی دستگاه تصفیه آب ، فیلتر آب و لوازم

  تصفیه آب بهاب

به راحتی و با پاسخ به چند سوال محصول خود را بیابید

کنترل رسوب غشا در تصفیه آب نانوفیلتراسیون آرشیو مقالات

Membrane Fouling Control in NanoFiltration Water Purification

کنترل رسوب غشا در تصفیه آب نانوفیلتراسیون
29 مهر 1397 130 بازدید

منبع : Drink Water Engineering adn Science مترجم : مصطفی گردان

در این بخش مقاله به کنترل رسوب غشاء می پردازیم. برای مطالعه بخش های قبلی مقاله روی لینک های زیر کلیک نمایید.

بخش اول : نانوفیلتراسیون در تصفیه آب و فاضلاب

بخش دوم : تصفیه آب به روش نانوفیلتراسیون

بخش سوم : مکانیزم‌های جداسازی در نانوفیلتراسیون

بخش چهارم : بررسی‌ نانوفیلتراسیون

 بخش پنجم : مدلسازی ریاضی فرایند نانوفیلتراسیون

بخش ششم : رسوب غشا در فرایند نانوفیلتراسیون

بخش هفتم : خلاصه مدلسازی ریاضی روی نانوفیلتراسیون

 

کنترل رسوب غشاء

رسوب غشا معمولا بوسیله کارکردن سیستم در محدوده شار بحرانی یا افزودن مواد شیمیایی (برای جلوگیری از پوسته و رسوب غیرارگانیک) و یا پیش تصفیه کنترل شده است. پیش تصفیه به عنوان نویدبخش‌ترین راه حل برای کنترل رسوب، در حال شکوفا شدن است، زیرا ساده و اجرای آن آسان است.

گاسس و همکاران (1997) و گلوسینا و همکاران (1997) دریافتند واسط فیلتری که به صورت مرسوم استفاده شده، برای کاهش رسوب NF کافی نیست و ترکیبی از انعقاد، ازن‌زنی و بایوفیلتراسیون را به عنوان جایگزینی بهتر برای کاهش رسوب NF پیشنهاد کرد.

معمولا برای انعقاد به عنوان یک پیش تصفیه، سولفات آهن یا آلومینیوم استفاده می‌شود. با این حال، نای‌استورم و همکاران (1995) مشاهده کردند، وقتی اسید هومیک به تنهایی فیلتر شد، تا 100% حفظ شد اما وقتی با FeCl3 باهم فیلتر شدند، حفظ اسید هومیک کاهش یافت. بنابراین، باید در مورد استفاده از پارامترهای فیزیکی شیمیایی در یک ماژول NF دقت کرد.

لون‌اشتاین و همکاران (1996) دریافتند که افزودن یک پلی الکترولیت باعث بهبود جداسازی یون در NF شد. جذب سطحی کربن فعال، فرایند پیش تصفیه بسیار موثری است. بسیاری از پژوهشگران از جذب سطحی کربن فعال به عنوان پیش تصفیه فرایندهای غشا استفاده کرده‌اند.

از آنجایی که کاهش اولیه در شار نشتی، اصولا به علت جذب سطحی سریع بازگشت‌ ناپذیر مواد ارگانیک روی سطح غشا است، ارائه پیش تصفیه‌ای مثل جذب سطحی یا دلمه‌سازی مواد ارگانیک پیش از عبور محلول ورودی از غشا، راه حل بسیار موثری برای مشکل رسوب غشا است.

شستشوی معکوس، تخلیه معکوس یا پاکسازی شیمیایی گزینه‌های دیگری برای کاهش رسوب NF هستند.

 

اهمیت پیش‌تصفیه پیش از  فرایند NF

پیش‌تصفیه ورودی به NF یکی از مهمترین ملاحظات برای محافظت از غشا و بهبود عملکرد NF است. محافظت معمولا اشاره دارد به جلوگیری از رسوب، اما شامل محافظت در مقابل صدمات مکانیکی و شیمیایی هم می‌شود. بار زیاد جامدات می‌تواند باعث صدمه مکانیکی به سطح غشا و محدود کردن جریان در سیستم فیلتراسیون شود. در همین حال، عوامل اکسید کننده مثل کلرین و ازن، برای بسیاری از مواد غشا مضر هستند.

NF را می‌توان در فاضلاب سوم، بخصوص برای حذف آلوده کننده‌های ارگانیک مقاوم بکار گرفت. به منظور بهبود شار فیلتراسیون NF و بسط عملیات NF بدون رسوب ارگانیک زیاد، پیش تصفیه موثر ضروری است. در سال های اخیر، نرخ بالای دلمه‌سازی و رزین تبادل یون مغناطیسی، تلاش داشته به ترتیب مواد ارگانیک آب هراس و هیدروفیلی را حذف کند. این مساله تا حد زیادی می‌تواند رسوب ارگانیک روی غشاهای NF را کاهش دهد.

 

خلاصه

نانوفیلتراسیون NF که بصورت گسترده در فرایند غشا برای تصفیه آب و فاضلاب، علاوه بر کاربردهای دیگر مانند نمکزدایی استفاده شده، که افزایش کاربرد آن نقش مهمی در تعویض اسمز معکوس دارد، که باعث کاهش هزینه‌های انرژی و عملیاتی می‌شود.

اساس فرایندهای غشا در کل و مکانیزم‌های فرایندهای NF بطور مشخص با برخی‌ مدل‌های پایه مورد بحث قرار گرفته و موارد و چالش‌های رسوب غشا با بکارگیری NF نیز شناسایی شده‌اند، از جمله گزینه‌های پیش تصفیه برای کاهش رسوب غشا با فرایند NF. در آینده، اگر NF مطابق الزامات کیفیت آب باشد ترجیحا بجای RO در نظر گرفته خواهد شد.

در صورت هرگونه سوال و یا سفارش تلفنی می توانید از طریق شماره تلگرام تصفیه آب 09129418377  و یا ایمیل info@wfiltration.com با کارشناسان تصفیه آب بهاب در ارتباط باشید. 

 

 

 

**ن

مشاوره تلفنی خدمات مشاوره تصفیه آب
021-86027905