0
محصول تعداد قیمت - تومان
محصولات
راهنمای انتخاب محصولات
 • استخدام بازاریاب

  دعوت به همکاری بازاریاب حرفه ای در تهران و کرج با حقوق و پورسانت فوق العادهمحصولات بسیار با کیفیت و اورجینال تصفیه آب و سوداساز با قیمتهای رقابتیبا ما در تجربه فروش فوق العاده تصفیه آب همراه باشید

  استخدام
 • جشنواره فروش دستگاه تصفیه آب

  آغاز فروش فوق العاده برترین مدلهای دستگاه تصفیه آب ، فقط برای مدت محدودانواع دستگاه تصفیه آب اورجینال و دستگاه سوداساز. ضمانت اصالت کالاتخفیف های ایده آل همراه با هدایا

  فروش فوق العاده تصفیه آب
 • جشنواره فروش سوداساز کلایموکس آلمان

  آغاز فروش فوق العاده سوداساز کلایمکس آلمان با قیمت استثناییهمراه با هدیه ویژه کیف چرم ترمهامکان خرید به صورت اقساط

  خرید کلایموکس
 • تعمیر آبسردکن

  سرویس کامل دستگاه آبسردکنرفع عیب و تعمیر انواع آبسردکن رومیزی و ایستادهجالیوانی آبسردکن ، مخزن تصفیه دار و سایر لوازم جانبی آبسردکن

 • تعمیر و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

  تعمیر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیتعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیارایه کلیه قطعات و لوازم اورجینال دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی

 • سیستم های تصفیه آب بهاب

  تخصصی ترین مرکز آموزش، نقد، بررسی و ارائه خدمات اینترنتی دستگاه تصفیه آبمشاوره رایگان جهت تهیه و تیم مجرب فنی جهت سرویس دستگاه تصفیه آب شماجامع ترین فروشگاه اینترنتی دستگاه تصفیه آب ، فیلتر آب و لوازم

  تصفیه آب بهاب

به راحتی و با پاسخ به چند سوال محصول خود را بیابید

PH سنج آرشیو مقالات

PH meter

PH سنج
18 مرداد 1395 2583 بازدید

منبع : Wikipedia مترجم : مصطفی گردان

PH سنج یک وسیله برای اندازه­ گیری پتانسیومتری pH است و نشان دهنده غلظت یا فعالیت (اکتیویته) یون­ های هیدروژن یک محلول آبی است. این وسیله معمولا دارای یک الکترود شیشه­ ای به همراه یک الکترود کالومل مرجع یا یک الکترود ترکیبی است. pH سنج ها معمولا برای اندازه ­گیری pH مایعات استفاده می­شوند. البته برخی ردیاب­ های خاص برای اندازه ­گیری pH مواد نیمه جامد نیز به کار گرفته می ­شوند.

 

کاربردها PH سنج

اطلاعات بدست آمده از pH با دقت بیشتر یا کمتر در بسیاری از شرایط نظیر آزمایشگاه های شیمی بسیار مفید هستندpH سنج­ های مختلف و با کیفیت­ های متفاوت را می­توان برای اندازه ­گیری­ های خاک در کشاورزی، تعیین کیفیت آب در انواع دستگاه تصفیه آب ، استخر شنا، آکواریوم ها، مصارف صنعتی یا خانگی، بهداشت و درمان، جهت حصول اطمینان از اینکه محلول­ های مورد استفاده بیماران ایمن هستند و یا خطرناک بوده و باید استریل و ضد عفونی شوند و بسیاری از موارد کاربردی دیگر، مورد استفاده قرار داد.

 

عملکرد و ساختار Ph متر

PH سنج های پتانسیومتری به سادگی ولتاژ بین الکترود را اندازه ­گیری کرده و نتیجه این اختلاف را به pH مربوطه تبدیل کرده و نمایش می­ دهند. pH سنج ها شامل یک تقویت کننده ساده الکترونیکی و یک جفت ردیاب (کاوشگر) یا یک ردیاب ترکیبی و برخی از فرم­ های کالیبره pH هستند.

ردیاب بخش اصلی است و ساختار میله مانندی دارد که معمولا از شیشه ساخته شده و دارای یک حباب که در انتهای آن سنسور قرار دارد، می­ باشد. قبل از هر بار استفاده از این وسیله کالیبراسیون مکرر با محلول­ هایی که pH آنها معلوم است، تضمینی برای داشتن بهترین دقت دستگاه می­ باشد. برای اندازه ­گیری pH محلول ردیاب را در داخل آن غوطه ­ور سازید.

ph meter پی اچ متر

 

مراقبت و تمیز کردن ردیاب

ردیاب نیاز دارد تا آنجا که امکانش وجود دارد از آلاینده ­ها، تمیز نگه داشته شود و نباید توسط دست لمس شود. برای نگهداری ردیاب­ ها بهتر است آنها را هنگامی که استفاده نمی­ شوند در محیط های مناسب، مرطوب نگه داشت (آب مقطر، که باعث تشدید نفوذ به خارج الکترود می­گردد، و از این رو نامناسب است). اگر در حین استفاده، حباب آلوده شود، می­توان به شیوه توصیه شده­ ای که توسط سازنده pH سنج ارائه شده آن را تمیز کرد، شستشوی سریع و بلافاصله بعد از استفاده با آب مقطر، ممکن است کافی نباشد و حباب کاملا تمیز نگردد.

یک سازنده تجهیزات آزمایشگاهی دستورالعمل ­های مختلفی را جهت تمیز کردن این وسیله ارائه می ­دهد، برای تمیز کردن­ های معمول (15 دقیق خیس خوردن در محلولی از سفید کننده و شوینده ­ها)، برای نمک (محلول اسید هیدروکلریک و سپس هیدروکسید سدیم و آب)، جهت پاکسازی گریس (مواد شوینده یا متانول)، مسدود شدن محل اتصال الکترود مرجع (محلول کلرید پتاسیم)، رسوب پروتئین (پپسین و محلول هیدروکلراید) و حباب­ های هوا.

 

کالیبراسیون PH سنج و موارد استفاده

جهت دقت بالا، pH سنج باید قبل از هر اندازه ­گیری کالیبر گردد. به طور معمول باید در ابتدای روز کالیبراسیون انجام شود. دلیل انجام این کار بدین خاطر است که الکترود شیشه­ ای پس از گذشت مدت زمان طولانی دیگر e.m.f تکرار پذیر (پاسخ تکرار پذیر) ارائه نخواهد داد. کالیبراسیون باید حداقل با دو محلول استاندارد بافر که طیف وسیعی از pH را پوشش می­ دهند، انجام گیرد.

به طور معمول بافرهایی که pH ی در حدود 4.00 و 10.00 دارند قابل قبول هستند. pH سنجی یک فرایند کنترلی (کالیبراسیون) جهت تنظیم برای خواندن و نشان دادن مقدار pH  بافر استاندارد اولیه و یک کنترل دیگر برای تنظیم و خواندن مقدار pH  دومین بافر استاندارد، را دارد. سومین فرایند کنترلی برای تنظیم دما است. کیسه ­های بافرهای استاندارد را که انواع مختلف آنها را می­توان یافت معمولا توضیح داده ­اند که چگونه مقدار pH بافر با دما تغییر می­ کند.

برای اندازه­ گیری­ های دقیق­ تر، معمولا کالیبراسیون با سه محلول بافر استاندارد اجرا می ­شود. pH برابر هفت به عنوان نقطه صفر کالیبراسیون (شبیه یک مقیاس صفر یا تعادل) در نظر گرفته می شود. انجام اولین فرایند کالیبراسیون در pH=7 و دومین فرایند کالیبراسیون در نزدیکترین pH به نقطه مورد نظر (به عنوان نمونه 4 یا 10) و بررسی سومین نقطه باعث خواهد شد تا یک دقت خطی بیشتر فراهم گردد چرا که غیرخطی بودن خود یک مشکل است.

برخی از امکان کالیبراسیون سه نقطه ­ای را فراهم می­کنند و برای کارهایی که نیازمند به بیشترین دقت هستند، طراحی شده­ اندpH سنج های با کیفیت بالاتر دارای یک امکان برای اصلاح ضریب دمایی و همینطور ردیاب­ های pH پیشرفته دارای ردیاب ­های دمایی در داخلشان می باشند.

فرایند کالیبراسیون ولتاژ تولید شده به وسیله ردیاب ( تقریبا ولتاژ 0.06 به ازاء هر واحد pH) را با مقیاس pH مرتبط می­سازد. بعد از هر اندازه­ گیری ردیاب با آب مقطر یا آب یون زدایی شده (دیونیزه) جهت حذف هر گونه اثری از محلول مورد اندازه­ گیری قبلی شسته و آبکشی می­ شود و سپس توسط یک خشک کننده علمی به منظور جذب هر گونه آب باقی­مانده از شستشو پاک می­ گردد، و این کار بدین دلیل است که آب باقیمانده ممکن است محلول نمونه را رقیق کرده و در نتیجه خطا ایجاد گردد، و در انتها ردیاب فورا در یک محلول مناسب برای ذخیره ­سازی که برای هر نوع از ردیاب­ ها مخصوص می ­باشد، غوطه­ ور می­گردد.

 

انواع pH سنج­

گستره وسیعی از pH سنج ­ها از انواع ساده و ارزان نظیر ابزارهای مدادی تا دستگاه های آزمایشگاهی گران قیمت به همراه شبکه کامپیوتری و چندین ورودی برای اندازه­ گیری دما و شناساگرها جهت تنظیم تغییرات pH ناشی از تغییرات دما، وجود دارد.  pH سنج­ ها و ردیاب­ های ویژه­ ای جهت استفاده در کاربردها و مصارف ویژه ، محیط های خشن و غیره در دسترس هستند. سنسورهای pH  هولوگرافی خاصی وجود دارند که امکان اندازه ­گیری pH از روش اندازه­ گیری رنگ را فراهم می­ سازند.

 

تاریخچه PH متر

در سال 1909 مفهوم pH توسط S. P. L. Sørensen ارائه گردید و در سال 1920 الکترودها برای اندازه­ گیری pH مورد استفاده قرار گرفتند.

بکمن(Arnold Orville Beckman ) در اکتبر سال 1394 اولین طرح یک ابزار شیمیایی کامل جهت اندازه­ گیری pH را (در ایالات متحده آمریکا طرح (No. 2,058,761 که ابتدا به عنوان اسید سنج و سپس به نام pH سنج تغییر یافت، به نام خود ثبت کرد.

بکمن به عنوان یک استادیار شیمی در دانشگاه کالیفرنیا، هنگامی که نیاز به روشی سریع و دقیق جهت اندازه­ گیری میزان اسیدیته آب لیمو برای مرکز تجارت میوه کالیفرنیا بود، طرح اولیه­ اش را گسترش داد. در 8 آپریل سال 1935 آزمایشگاه تکنولوژی ملی که متمرکز بر ساخت تجهیزات علمی بود به نام کمپانی آرتور .H. توماس و به عنوان توزیع کننده pH سنج، تغییر نام داد. در سال ­های اولیه فروش این تجهیزات در سال 1936 تعداد 444 pH سنج به مبلغ 60000 دلار فروخت در سال­ های بعد، کمپانی درآمدی میلیونی بدست آورد.     

در سال 1935 پرتو سنجی در دانمارک تاسیس گردید ودر سال 1936 شروع به بازاریابی برای pH سنجی جهت مصارف پزشکی کردند، اما توسعه pH سنجی خودکار برای اهداف صنعتی نادیده گرفته شد. در عوض سازندگان ابزارها و دستگاهه ای آمریکا به طور موفقیت آمیزی pH سنج­ هایی صنعتی با قابلیت ­های به کارگیری در مصارف  متنوع و گسترده­ ای نظیر کارخانه نوشابه سازی، کارخانه کاغذ، کارخانه آلومینیوم و سیستم تصفیه آب ، را توسعه دادند. در سال 2004 pH سنج بکمن به عنوان یک نقطه عطف ملی در تاریخ علم شیمی ACS تعیین گردید.

در 1970 شرکت الکترونیکی Jenco تایوان نخستین ردیاب دیجیتالی pH سنج را طراحی کرد. این pH سنج تحت لیبل Cole-Parmer فروخته شده است.         

 

ساختار یک pH سنج

pH سنج اساسا اختلاف پتانسیل بین دو الکترود را اندازه گرفته و نتیجه کالیبر شده را به صورت pH نمایش می­ دهد. مدار الکتریکی بسیار ساده ­ای دارد و به راحتی با یک تعداد کمی از اجزاء الکترونیکی استاندارد ارزان قیمت به همراه ردیاب تخصصی pH ساخته می­ شود. مدارها به سادگی در سایت­ های سراسر دنیا  در دسترس هستند.

 

 

 

 

 

**ن

مشاوره تلفنی خدمات مشاوره تصفیه آب
021-86027905