0
محصول تعداد قیمت - تومان
محصولات
راهنمای انتخاب محصولات
 • استخدام در چندین ردیف شغلی

  حقوق وزارت کار با مزایای کامل به همراه بیمهاستخدام کاشناس خدمات پس ار فروشاستخدام وب مستر جهت تولید محتوای سایت

  استخدام فوری در کرج
 • تعمیر و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

  تعمیر انواع دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیتعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیارایه کلیه قطعات و لوازم اورجینال دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی

  درخواست تعمیر تصفیه آب
 • فروش ویژه انواع آبسردکن زیر قیمت بازار

  فروش انواع آبسردکن کره، تایوان، چینفروش انواع جالیوانی آب سردکن و لوازم جانبیفروش انواع مخزن آبسردکن تصفیه دار و ساده

  خرید آبسردکن
 • جشنواره فروش انواع سوداساز

  فروش سوداساز و نوشیدنی ساز درینک میت و آی سودافروش و شارژ کپسول گاز انواع سوداسازآغاز فروش فوق العاده سوداساز کلایمکس آلمان با قیمت استثنایی

  خرید سوداساز
 • جشنواره فروش دستگاه تصفیه آب

  آغاز فروش فوق العاده برترین مدلهای دستگاه تصفیه آب ، فقط برای مدت محدودانواع دستگاه تصفیه آب اورجینال و دستگاه سوداساز. ضمانت اصالت کالاتخفیف های ایده آل همراه با هدایا

  فروش فوق العاده تصفیه آب
 • سیستم های تصفیه آب بهاب

  تخصصی ترین مرکز آموزش، نقد، بررسی و ارائه خدمات اینترنتی دستگاه تصفیه آبمشاوره رایگان جهت تهیه و تیم مجرب فنی جهت سرویس دستگاه تصفیه آب شماجامع ترین فروشگاه اینترنتی دستگاه تصفیه آب ، فیلتر آب و لوازم

  تصفیه آب بهاب

به راحتی و با پاسخ به چند سوال محصول خود را بیابید

آموزش تعویض دیافراگم کلگی پمپ تصفیه آب آرشیو مقالات

How to change RO Booster Pump Diaphragm

آموزش تعویض دیافراگم کلگی پمپ تصفیه آب
05 خرداد 1400 57 بازدید

منبع : سیستم های تصفیه آب بهاب نویسنده : مصطفی گردان

همانطور که می دانید، پمپ فشار لازم برای فیلتر ممبران را فراهم می کند و راندومان یک دستگاه آب شیرین کن اسمز معکوس ، به کیفیت پمپ ارتباط مستقیم دارد. وظیفه پمپ تصفیه آب خانگی چیست 

اما در صورتی که فیلترهای آب نظیر فیلتر رسوب گیر الیافی ، فیلتر کربن پودری ، فیلتر کربن بلاک و فیلتر ممبران به موقع تعویض نشوند، به دلیل وارد شدن فشار بسیار زیاد به هد پمپ، دیافراگم آن پاره شده و سبب ایجاد نشتی در پمپ میشود. این مساله به مرور باعث بروز  رسوب در هد پمپ می گردد. 

یکی از رایج ترین مشکلات تصفیه آب خانگی ، نشتی آب از قسمت هد پمپ است. در صورتی که از قسمت کلگی پمپ تصفیه آب ، به صورت قطره قطره آب چکه میکند،  احتمال دارد که دیافراگم هد پمپ پاره شده باشد و نیاز به تعویض داشته باشد. مشکلات پمپ تصفیه آب خانگی

هد پمپ شامل بلبرینگ، دیافراگم و چند قطعه دیگر است. خرابی بلبرینگ و دیافراگم بسیار رایج است. ممکن است دیافراگم سالم باشد و نیاز باشد بلبرینگ را عوض کنید یا بالعکس، بلبرینگ سالم و دیافراگم نیاز به تعویض داشته باشد. برای عوض کردن بلبرینگ پمپ تصفیه آب ، به لوازمی نیاز دارید که ممکن است در هر خانه ای یافت نشوند. به همین دلیل باید پمپ را به کارگاهی که موتور الکتریکی می بندند، ببرید و از آنها کمک بگیرید. علاوه بر این، تعویض بلبرینگ نیاز به تخصص داشته و مقرون به صرفه نمی باشد، به همین دلیل توصیه می شود هد پمپ را به صورت کامل تعویض نمایید.

اما در صورتی که دیافراگم هد پمپ تصفیه آب خراب شده یا به هر دلیل نشتی دارد، با کمک مراحلی که در این مقاله به صورت تصویری آموزش داده شده، می توانید دیافراگم را تعویض نمایید. البته از آنجا که باز کردن هد پمپ و جدا کردن قطعات داخلی آن دردسر دارد، پیشنهاد ما این است که کل هد را به صورت یکجا عوض نمایید. همچنین ممکن است قطعاتی که به پمپ دستگاه شما بخورد را پیدا نکنید. ضمن آنکه قطعات با کیفیت مناسب هد پمپ نیز به سختی یافت شوند. مقاله تصویری آموزش تعویض کلگی پمپ تصفیه آب خانگی را می توانید از طریق لینک قبل مطالعه نمایید.

اگر شما تشخیص دادید که دیافراگم هد پمپ نیاز به تعویض دارد، باید به این نکته توجه داشته باشید که دیافراگم ها ممکن است از لحاظ اندازه و ابعاد و قطعات داخلی با یکدیگر تفاوت داشته باشند. ترجیح این است که هنگام خرید دیافراگم، سه قطعه مشکی رنگ را هم با آن تهیه کنید. در غیر اینصورت ممکن است لاستیکی که خریداری می کنید به سه قطعه مشکی دیافراگم قبلی هد پمپ شما نخورد. به همین دلیل بهتر است لاستیک دیافراگم با سه قطعه مشکی خریداری شود. در این مقاله نحوه تعویض دیافراگم کلگی موتور تصفیه آب آموزش داده می شود. 

 

قطعات مورد نیاز جهت تعویض دیافراگم کلگی پمپ تصفیه آب :

 • دیافراگم هد پمپ تصفیه آب
 • پیچ گوشتی 4 سو
 • نوار تفلون
 • دستکش بهداشتی

 

نحوه تعویض دیافراگم کلگی موتور تصفیه آب

1. دستگاه تصفیه آب را از برق بکشید.

2. شیر ورودی دستگاه آب تصفیه کن را ببندید. شیر ورودی را با دنبال کردن شلنگ ورودی به اولین مرحله تصفیه آب می توانید بیابید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره محل نصب و نحوه استفاده از شیر ورودی تصفیه آب روی لینک قبل کلیک نمایید.

3. پمپ تصفیه آب را پیدا کنید. پمپ عموما روی پایه و یا پشت آن نصب شده است.

4. پمپ دارای 2 شلنگ ورودی و خروجی آب است که جهت جریان آب بر روی آن با فلش نشان داده شده است. می توانید شلنگهای ورودی و خروجی را با برچسب مشخص کنید تا هنگام نصب مجدد اتصالات و شلنگ، دچار مشکل نشوید.

آموزش تعویض دیافراگم هد پمپ تصفیه آب

5. شلنگ های متصل به پمپ تصفیه آب را باز کنید.  پمپ ممکن است دارای اتصال فیتینگی و یا مهره ای باشد. آشنایی با اتصالات دستگاه تصفیه آب

اگر پمپ مانند تصویر زیر دارای اتصال تصفیه آب فیتینگی است، ضامن را نگه داشته و شلنگ را بیرون بکشید.

 نحوه باز و بسته کردن اتصالات فیتینگی دستگاه تصفیه آب

اگر اتصال مهره ای دارد، مهره را باز کرده و شلنگ را جدا کنید.

 نحوه باز و بسته کردن اتصالات مهره ای دستگاه تصفیه آب

آموزش تعویض دیافراگم هد پمپ تصفیه آب خانگی

 • در شکل زیر شلنگهای ورود و خروج پمپ تصفیه آب را علامت گذاری کرده ایم تا در نصب مجدد آنها اشتباه نکنیم.

نحوه تعویض دیافراگم کلگی موتور تصفیه آب

 

 

6. پمپ دستگاه آب شیرین کن از طریق 4 عدد پیچ به پایه دستگاه وصل شده است. پیچ ها را با کمک پیچ گوشتی باز کرده و پمپ را از دستگاه جدا کنید که راحت بتوانید دیافراگم آن را تعویض نمایید.

 

آموزش تعمیر پمپ تصفیه آب خانگی

7. پمپ دارای دو سیم برق است که معمولا با سوکت به برق دستگاه آب شیرین کن وصل میشود. سوکت را جدا کنید. اگر سوکت ندارد، سیم را بریده و آزاد کنید.

تعویض دیافراگم کلگی پمپ دستگاه تصفیه آب

8. در اغلب موارد پمپ های تصفیه آب خانگی دارای رزوه هستند و توسط اتصال زانویی، شلنگ به آنها وصل می شود. گاهی پمپ دارای اتصال سرخود است. اتصالات نصب شده روی هد پمپ را نیز باز کنید. ممکن است این اتصالات خیلی سفت باشند و برای باز کردن آنها باید از انبردست استفاده کنید. اتصال در جهت خلاف عقربه های ساعت باز میشود. دقت کنید که فشار زیادی به اتصال وارد نکنید. 

نحوه تعویض دیافراگم کلگی موتور تصفیه آب

 

9. روی هد پمپ تصفیه آب 6 پیچ مشاهده می کنید. انتهای 3 پیچ دیده نمیشود. اینها پیچ هایی هستند که هد پمپ را به بدنه پمپ وصل کرده اند. ولی 3 پیچ دیگر وجود دارد که سر و ته آنها مشخص است و دو قسمت دیافراگم پمپ را به هم وصل کرده اند.

نحوه تعمیر پمپ تصفیه آب خانگی و تعویض دیافراگم کلگی پمپ تصفیه آب

اگر می خواهید دیافراگم هد پمپ را عوض کنید، درست این است که هد پمپ را به صورت کامل باز کرده و پس از تعویض دیافراگم، مجدد روی بدنه پمپ ببندید. اما اجباری در این نیست، شما می توانید هد پمپ را از بدنه جدا نکنید و فقط قسمت بالای آن را خارج کنید.

10. سه پیچ کوتاه که سر و ته آنها دیده می شود را با پیچ گوشتی باز کنید. اگر پیچ ها باز نشد، باید با کمک روغن ترمز یا اسپری های برطرف کننده زنگ و خوردگی، نسبت به باز کردن پیچ ها اقدام کنید.

آموزش تعویض و تعمیر پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی به علت ریزش آب از آن

 

 

11. هد پمپ تصفیه آب را به سمت بیرون بکشید و آن را از بدنه جدا کنید. این کار با تکان دادن هد، میسر خواهد شد.

 آموزش تعویض دیافراگم کلگی موتور تصفیه آب

12. زمانی که پیچ ها را باز کردید، یک دیافراگم سفید یا شیری رنگ مشاهده می کنید، کافیست سه قطعه سیاه رنگ روی آن را با پیچ گوشتی باز کنید.


تعمیر پمپ تصفیه آب خانگی

 

تعمیر کلگی پمپ تصفیه آب خانگی

 در صورتی که داخل هد رسوب تشکیل شده آن را تمیز کنید.

13. دیافراگم سفید رنگ را خارج کرده و پارگی آن را بررسی نمایید.

آموزش تعویض دیافراگم پمپ تصفیه آب

14. یک دیافراگم سالم را جایگزین قبلی نموده و در جهت درست نصب کنید. به شکلی که درون محل مورد نظر قرار گیرد.

راهنمای تعویض دیافراگم کلگی موتور تصفیه آب

 15. قطعات مشکی رنگ را نیز در محل درست خود قرار دهید. سپس پیچ آنها را با کمک پیچ گوشتی ببندید.

16.  بخش بیرونی هد پمپ را به شکل صحیح قرار دهید و پیچ های پمپ را ببندید. دقت کنید که هر پیچ را مقداری چرخانده و سپس به سراغ پیچ بعدی بروید. این کار را تا سفت شدن همه پیچ ها انجام دهید.

 

 در صورت هرگونه سوال یا مشاوره می توانید از طریق شماره تلفن های ثابت 02186027905 - 02634606148، واتس اپ، تلگرام تصفیه آب 09129418377 و آدرس ایمیل [email protected] و یا چت آنلاین با کارشناسان تصفیه آب بهاب در ارتباط باشید.

                     

 

 

*** / ن

 

مشاوره تلفنی خدمات مشاوره تصفیه آب
021-86027905