0
محصول تعداد قیمت - تومان
محصولات
راهنمای انتخاب محصولات
 • استخدام در چندین ردیف شغلی

  حقوق وزارت کار با مزایای کامل به همراه بیمهاستخدام کاشناس خدمات پس ار فروشاستخدام وب مستر جهت تولید محتوای سایت

  استخدام فوری در کرج
 • تعمیر و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

  تعمیر انواع دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیتعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیارایه کلیه قطعات و لوازم اورجینال دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی

  درخواست تعمیر تصفیه آب
 • فروش ویژه انواع آبسردکن زیر قیمت بازار

  فروش انواع آبسردکن کره، تایوان، چینفروش انواع جالیوانی آب سردکن و لوازم جانبیفروش انواع مخزن آبسردکن تصفیه دار و ساده

  خرید آبسردکن
 • جشنواره فروش انواع سوداساز

  فروش سوداساز و نوشیدنی ساز درینک میت و آی سودافروش و شارژ کپسول گاز انواع سوداسازآغاز فروش فوق العاده سوداساز کلایمکس آلمان با قیمت استثنایی

  خرید سوداساز
 • جشنواره فروش دستگاه تصفیه آب

  آغاز فروش فوق العاده برترین مدلهای دستگاه تصفیه آب ، فقط برای مدت محدودانواع دستگاه تصفیه آب اورجینال و دستگاه سوداساز. ضمانت اصالت کالاتخفیف های ایده آل همراه با هدایا

  فروش فوق العاده تصفیه آب
 • سیستم های تصفیه آب بهاب

  تخصصی ترین مرکز آموزش، نقد، بررسی و ارائه خدمات اینترنتی دستگاه تصفیه آبمشاوره رایگان جهت تهیه و تیم مجرب فنی جهت سرویس دستگاه تصفیه آب شماجامع ترین فروشگاه اینترنتی دستگاه تصفیه آب ، فیلتر آب و لوازم

  تصفیه آب بهاب

به راحتی و با پاسخ به چند سوال محصول خود را بیابید

راهنمای خرید بخاری آکواریوم آرشیو مقالات

A Guide to Everything About Aquarium Heaters

راهنمای خرید بخاری آکواریوم
07 شهریور 1400 34 بازدید

منبع : سیستم های تصفیه آب بهاب نویسنده : مصطفی گردان

در این مقاله نکات مهم در خرید بخاری آکواریوم را مورد بررسی قرار می دهیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می شود مقاله بخاری آکواریوم چیست و چگونه کار می کند را مطالعه نمایید.

 

چه نکاتی در خرید بخاری آکواریوم اهمیت دارد؟

 • قابلیت غوطه وری کامل در آب: قبلاً به این موضوع اشاره کردیم. با تهیه یک بخاری آکواریوم کاملا غوطه ور در آب به جای نیمه غوطه ور، خود را از برخی مشکلات و آسیب های احتمالی نجات دهید. در بخاری های نیمه غوطه ور احتمال جرقه زدن بر اثر پاشش آب وجود دارد و این سبب هراس و شوک به ماهیان شما شده و ممکن است مدتها زمان ببرد تا به حالت اول خود برگردند. نکته دیگر اینکه در بخاری های نیمه غوطه ور دایم باید مراقب سطح آب باشید و متناسب با کاهش یا افزایش آن محل بخاری را بالا و پایین ببرید. در صورتیکه در بخاری های غوطه ور چنین چیزی اهمیت ندارد. همچنین شما میتوانید بخاری کاملا غوطه ور را به صورت افقی یا عمودی نصب کنید. اما در بخاری نیمه غوطه ور تنها حالت عمودی وجود دارد. نکته دیگر اینکه بخاری کاملا غوطه ور را می توانید در هر عمق دلخواه قرار دهید. اما بخاری نیمه غوطه ور، تنها در نزدیک به سطح قابل نصب است. در آکواریوم های عمیق قابلیت نصب در عمق زیاد بسیار مهم است. زیرا آب در عمق بیشتر سردتر است.
 • قابلیت تنظیم دما: تقریبا بیشتر بخاری های آکواریوم دارای قابلیت تنظیم دما هستند. اما تعداد کمی نیز  تنها برای کار در دمای مشخصی طراحی شده و قابل تنظیم نیستند. طبعا بخاری های قابل تنظیم مفیدتر هستند و کاربرد بیشتری دارند زیرا می توانید دما را متناسب با نوع ماهیان خود تنظیم کنید. بخاری های غیر قابل تنظیم ارزان تر هستند. 
 • روش تنظیم دما: در بخاری های ارزان و عموما نیمه غوطه ور در آب، درجه تنظیم دما به صورت یک کلید چرخشی در بالای بخاری قرار گرفته است. با چرخاندن کلید، دمای تنظیم شده به صورت یک عدد در جلوی آن نشان داده میشود. این روش کار کمی سخت است. زیرا بخاری در یک گوشه از آکواریوم قرار گرفته و معمولا اعداد روی آن قابل خواندن نیستند. مشکل دیگر آن است که برای تنظیم دما باید همه بدن خود را وارد آکواریوم کنید!

راهنمای خرید بخاری آکواریوم How to Choose the Right Aquarium Heaterاما در بخاری های حرفه ای و غوطه ور در آب، تنظیم دما از طریق یک نمایشگر و صفحه متصل به آن انجام میشود. از آنجا که این قطعه با کمک سیم بلند، در بیرون آکواریوم قرار داده میشود، تنظیم دمای دلخواه به آسانی امکان پذیر است. 

نکات مهم در خرید بخاری آکواریوم How to Choose the Right Aquarium Heater

 

 • محدوده دمای قابل تنظیم: هر بخاری می تواند در یک محدوده دمایی مشخصی کار کند. اگرچه عموم بخاری ها دمای 25 تا 35 درجه سانتی گراد را که برای ماهیان مناسب است پوشش می دهند، اما به هر شکل هر چه گستره دمای قابل تنظیم بیشتر باشد، بخاری برای انواع گسترده تری از ماهیان کاربرد دارد.
 • حساسیت بخاری: هر بخاری دارای یک محدوده قابل پذیرش از دما است. به این معنا که دمای تنظیم شده میتواند به اندازه این مقدار، بالاتر یا پایین تر از آن نوسان داشته باشد. هرچه دامنه این محدوده کوچکتر باشد، بخاری آکواریوم دقیقتر بوده و البته زودتر نیز خاموش و روشن میشود. فرض کنید حساسیت بخاری آکواریوم 0.2 درجه سانتی گراد باشد. اگر شما دما را روی 30 تنظیم کنید، دمای آب بین 30.2 و 29.8 درجه سانتی گراد در تغییر خواهد بود. زمانی که دمای آب به 30.2 درجه برسد بخاری خاموش شده و زمانی که دما به 29.8 درجه برسد مجددا روشن خواهد شد. اگر ماهی های حساسی دارید، باید بخاری آکواریومی تهیه کنید که این محدوده در آن کوچک باشد.
 • نمایشگر دما: در بخاری های حرفه ای یک نمایشگر که معمولا در خارج آکواریوم تعبیه می شود، وظیفه نمایش دمای فعلی آب و همچنین نمایش دمای تنظیم شده را به عهده دارد. البته در بخاری های ارزان دما نشان داده نمیشود.
 • نمایشگر روشن و خاموش بودن بخاری: اگرچه بخاری عملکرد خودکار دارد و بر اساس دمای آب، خاموش و روشن میشود، اما گاهی لازم است از روشن بودن بخاری اطمینان حاصل کنیم. در برخی بخاری ها، یک چراغ در داخل بخاری تعبیه شده که هنگام کارکرد بخاری و تولید حرارت، روشن میشود. 

How to Choose the Right Aquarium Heater راهنمای خرید بخاری آکواریوم

 • حسگر دمای آب: طبعا هر نوع بخاری باید بتواند ابتدا دمای آب را اندازه گرفته و بر اساس آن نسبت به روشن یا خاموش شدن تصمیم گیری نماید. این کار توسط یک حسگر تشخیص دما انجام میشود. پراب یا سنسور دما ممکن است به صورت مستقیم روی بخاری نصب شده باشد. اما در نمونه های حرفه ای، حسگر از طریق یک سیم بلند(معمولا طولانی تر از 50 سانتی متر) به بخاری وصل می شود. مزیت این روش این است که شما میتوانید حسگر را با فاصله مناسبی از بخاری قرار دهید تا دمای آب را اندازه بگیرد. اما در نمونه های ارزان که حسگر روی بخاری نصب شده، دمای آب اطراف بخاری که معمولا گرم تر است سنجیده میشود و این روش دارای خطا است. حسگر جدا این مزیت را دارد که بتوانید آب هر نقطه و هر عمق را که مایل بودید ملاک تصمیم گیری قرار دهید. حتی اگر یک نقطه کور و دورافتاده در آکواریوم باشد.

راهنمای خرید بخاری آکواریوم

 • توان مصرفی: یکی از مهمترین مشخصه هایی که در خرید بخاری آکواریوم باید به آن توجه کنید، توان آن است. هر بخاری آکواریوم متناسب با المنت های بکار رفته، میزان خاصی از گرما را می تواند تولید کند که بر حسب وات نشان داده میشود. بر اساس اندازه آکواریوم، نوع ماهی ها و حساسیت آنها نسبت به دما، میزان گردش آب در آکواریوم و بسیاری عوامل دیگر، باید یک بخاری با توان مناسب انتخاب کنید که از پس گرم نگه داشتن آکواریوم برآید.
 • برند تولید کننده و دوام قطعات: شرکت های تولید کننده نسبت به اعتبار خود از قطعات با کیفیت بالاتری نیز استفاده می کنند. بنابراین در بخاری های آکواریوم با برندهای معتبر، از المنت و سیستم الکترونیکی و برقی پیشرفته ای نیز استفاده می شود که ممکن است برندهای متفرقه برای کاهش هزینه تولید، از آن صرف نظر کنند. استفاده از یک برند شناخته شده مانند بخاری آکواریوم پریها PERIHA یا بخاری آکواریوم ایهایم EHEIM می تواند خیال شما را نسبت به کیفیت راحت کند.
 • ایمنی و بی خطر بودن: از آنجا که بخاری آکواریوم با برق کار می کند و همزمان در آب مخزن هم قرار دارد، قطعا اطمینان از ایمنی و عملکرد بی خطر آن بسیار مهم است. اگر بخاری آکواریوم دارای استاندارد ipx8 باشد، میتواند خیال شما را نسبت به آب بندی و عدم اتصال برقی در آکواریوم آسوده کند. مطمئن شوید که استفاده از بخاری خطری برای شما و ماهی ها ایجاد نمی کند. این یک مساله مهم است که مستقیم به جان موجودات زنده مربوط است!

 

چگونه یک بخاری با توان مناسب برای آکواریوم انتخاب کنیم؟

شرکت های تولید کننده بخاری آکواریوم، روی جعبه توان آن را ثبت می کنند. در کنار آن معمولا مشخص می کنند که این بخاری برای گرم نگه داشتن چه حجمی از آب آکواریوم مناسب است. اعتماد به اطلاعات شرکتهای تولید کننده معتبر می تواند خیال شما را از کلیات موضوع راحت کند. زیرا آنها از کیفیت قطعات بکار رفته در بخاری آگاهی دارند. به عنوان نمونه اگر یک بخاری 200 واتی در محدوده 20 تا 35 درجه سانتی گراد و برای مخزن آکواریوم تا 150 لیتر پیشنهاد شده، این بخاری باید بتواند بزرگترین حجم توصیه شده آکواریوم (در اینجا 150 لیتر) را در بالاترین دمای قابل تنظیم (در اینجا 35 درجه سانتی گراد) حفظ کند. البته اگر برند معتبری باشد. بنابراین حجم های کوچکتر آکواریوم را به راحتی پشتیبانی خواهد کرد. از آنجا که ظرفیت گرمایی این بخاری آکواریوم حدود 5200 درجه بر لیتر است، اگر شما به دمای پایینی نیاز داشته باشید(مثلا 25 درجه سانتی گراد) حتی ممکن است بتوانید این بخاری را برای مخازن کمی بزرگتر از آن هم استفاده کنید (در اینجا تا 200 لیتر) البته این موارد نیاز به محاسباتی دارد که آن را توصیه نمی کنیم. دقت کنید که اگر بخاری بیش از حد خاموش و روشن شود، طول عمر مفید بخاری کم می شود. معمولا بخاری که با ولتاژ پایین کار می کند، مشکل کمتری با این موضوع دارد. زیرا برای حفظ مدت مشابه دما باید مدت طولانی تری روشن باشد. اما در ایران اغلب بخاری ها با ولتاز 220 ولت کار میکنند و این یک عدد ثابت است.

قاعده کلی پذیرفته شده این است که برای هر گالن آب که معادل 3.7 لیتر است،  2 تا 5 وات در نظر بگیرید. اما این نکات را هم مورد نظر داشته باشید:

 • محیطی که آکواریوم در آن نصب شده بسیار مهم است. اگر محیط اطراف آکواریوم گرم است و یا در شهر گرمسیری زندگی می کنید، معمولا مشکل کمی برای تامین گرمای آکواریوم داشته و نیاز نیست یک بخاری با توان بالا تهیه کنید. برعکس، اگر محیط آکواریوم سرد است و یا در شهر سردسیری زندگی می کنید، لازم است توان بخاری را قدری بیشتر از توصیه کارخانه سازنده در نظر بگیرید.
 • میزان گردش آب آکواریوم در انتخاب بخاری مهم است. اگر آکواریوم شما جریان آب بسیار بالایی دارد، اتلاف گرما از طریق سطح آب هم بیشتر بوده و احتمالا باید بخاری با توان بالاتری انتخاب کنید.
 • سطح موثر آب در آکواریوم نیز می تواند سبب خروج گرما شود. پس هرچه آکواریوم شما سطح بیشتری دارد، باید بخاری با توان بالاتری در نظر بگیرید.

چگونه حجم موثر آب آکواریوم و سطح موثر آکواریوم را حساب کنیم؟

در صورت تمایل، جهت دریافت مشاوره، پرسش در مورد محصول مورد نظر و خرید از طریق شماره تلفن های ثابت 02186027905 - 02634606148، واتس اپ و تلگرام 09129418377 و آدرس ایمیل [email protected] و یا چت آنلاین با کارشناسان سیستم های تصفیه آب و هوا بهاب تماس بگیرید.

کانال تلگرام تصفیه آب                     

 

 **ن/***

مشاوره تلفنی خدمات مشاوره تصفیه آب
021-86027905