0
محصول تعداد قیمت - تومان
محصولات
راهنمای انتخاب محصولات
 • استخدام در چندین ردیف شغلی

  حقوق وزارت کار با مزایای کامل به همراه بیمهاستخدام کاشناس خدمات پس ار فروشاستخدام وب مستر جهت تولید محتوای سایت

  استخدام فوری در کرج
 • تعمیر و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

  تعمیر انواع دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیتعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیارایه کلیه قطعات و لوازم اورجینال دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی

  درخواست تعمیر تصفیه آب
 • فروش ویژه انواع آبسردکن زیر قیمت بازار

  فروش انواع آبسردکن کره، تایوان، چینفروش انواع جالیوانی آب سردکن و لوازم جانبیفروش انواع مخزن آبسردکن تصفیه دار و ساده

  خرید آبسردکن
 • جشنواره فروش انواع سوداساز

  فروش سوداساز و نوشیدنی ساز درینک میت و آی سودافروش و شارژ کپسول گاز انواع سوداسازآغاز فروش فوق العاده سوداساز کلایمکس آلمان با قیمت استثنایی

  خرید سوداساز
 • جشنواره فروش دستگاه تصفیه آب

  آغاز فروش فوق العاده برترین مدلهای دستگاه تصفیه آب ، فقط برای مدت محدودانواع دستگاه تصفیه آب اورجینال و دستگاه سوداساز. ضمانت اصالت کالاتخفیف های ایده آل همراه با هدایا

  فروش فوق العاده تصفیه آب
 • سیستم های تصفیه آب بهاب

  تخصصی ترین مرکز آموزش، نقد، بررسی و ارائه خدمات اینترنتی دستگاه تصفیه آبمشاوره رایگان جهت تهیه و تیم مجرب فنی جهت سرویس دستگاه تصفیه آب شماجامع ترین فروشگاه اینترنتی دستگاه تصفیه آب ، فیلتر آب و لوازم

  تصفیه آب بهاب

به راحتی و با پاسخ به چند سوال محصول خود را بیابید

آشنایی با زغال اکتیو و نحوه استفاده از آن در آکواریوم آرشیو مقالات

Using Activated Carbon in Aquarium Filters

آشنایی با زغال اکتیو و نحوه استفاده از آن در آکواریوم
20 آبان 1400 42 بازدید

منبع : thesprucepets مولف : مصطفی گردان

در مقاله کاربرد زغال اکتیو در آکواریوم برای حفظ کیفیت آب ، به معرفی اشکال کربن فعال ، روش کار و نقش آن در آکواریوم و محل قرار دادن کربن فعال در سیستم فیلتراسیون آکواریوم پرداخته شد. در این بخش مقاله به زمان اشباع شدن، شارژ مجدد و نکات مهم برای استفاده از زغال اکتیو در آکواریوم می پردازیم. برای مطالعه بخش اول مقاله روی لینک قبل کلیک نمایید.

جهت مشاهده قیمت و خرید زغال اکتیو آکواریوم روی لینک قبل کلیک نمایید.

 

از کار افتادن کربن فعال در آکواریوم

از آنجایی که کربن فعال به ترکیباتی که حذف می کند، متصل و در نهایت اشباع شده و دیگر نمی تواند آلاینده های اضافی را حذف کند. این اتفاق را اشباع شدن کربن می نامند. به بیان ساده، روی کربن، دیگر حفره ای برای به دام انداختن آلاینده ها و مولکول های مزاحم باقی نمانده و یا مقدار حفره ها تا اندازه ای کم است که پاسخگوی نیاز شما نیست. بنابراین، کربن مصرف شده باید به طور منظم دور ریخته شده و با کربن جدید جایگزین شود. 

 

زمان اشباع شدن کربن اکتیو به عوامل زیادی بستگی دارد:

 • ظرفیت کربن اکتیو : هرچه ماده اولیه کربن مرغوب تر باشد و فرآیند فعال سازی آن هم بهتر انجام شود، ظرفیت کربن برای حذف بالاتر خواهد رفت. بهتر است کربنی تهیه کنید که ظرفیت بالایی برای جذب آلاینده ها دارد.
 • مقدار آلاینده های آب: هر چه میزان آلاینده ها در آب آکواریوم بیشتر بوده و به بیان دیگر غلظت بیشتری داشته باشد، کربن سریعتر اشباع خواهد شد.
 • حجم آبی که با کربن در تماس بوده است: طبعا هرچه کربن تماس بیشتری با آب داشته باشد، آلاینده های بیشتری را جذب کرده و زودتر اشباع خواهد شد.

با توجه به 3 شاخص بالا، زمان یکسانی نمی توان برای تعویض کربن فعال آکواریوم پیشنهاد نمود. البته کارشناسان تصفیه آب، با داشتن ظرفیت کربن، غلظت آلاینده های قابل جذب توسط آن و میزان گردش آب، میتوانند زمان تعویض را مشخص نمایند. اما برای یک آکواریوم دار خانگی چنین چیزی سخت است.

پیشنهاد کارشناسان بهاب این است که پس از یک ماه، مقداری از کربن مصرف شده آکواریوم را برداشته و در طرف مجزا، با آبی که حاوی کلر است در تماس قرار دهید. سپس با یک تستر کلر، بررسی کنید که آیا کربن توانسته کلر را حذف کند یا خیر؟ این کار را به فاصله هر 2 هفته یکبار انجام دهید. پس از مدت کوتاهی، متوجه خواهید شد که با توجه به حجم و نوع کربن اکتیو استفاده شده در آکواریوم و شرایط آب مخزن، باید هر چند وقت یکبار نسبت به تعویض کربن اقدام نمایید. اگر نمیتوانید با کلر تست کنید، می توانید یک ماده رنگی به آب اضافه کرده و از طریق آن تست کنید.

به طور معمول و برای یک آکواریوم استاندارد، بهتر است ماهی یک بار کربن را تعویض نمود. فواصل طولانی تر بین تعویض، به آکواریوم و ماهیان آسیبی نمی رساند، اما کربن به تدریج توانایی خود را در حذف سموم آب از دست می دهد. اگر زرد شدن آب را مشاهده کردید یا بویی را در مخزن خود استشمام کردید، وقت آن رسیده است که زغال اکتیو آکواریوم را تغییر دهید.

 

افسانه شارژ مجدد زغال اکتیو آکواریوم

داستان های مربوط به شارژ مجدد کربن فعال فراوان است. برخی حتی دستورالعمل های گام به گام را ارائه می دهند که معمولاً شامل پختن کربن در فر خانگی می شود! اینها همه افسانه هستند! دما و فشار لازم برای شارژ مجدد کربن فعال، در اجاق آشپزخانه شما قابل دستیابی نیست. کربن را به روش های خانگی نمی توان مجددا احیاء نمود. شستن آن، خشک کردن و هیچ فرآیند دیگری، قادر به جدا سازی آلاینده هایی که در کربن گیر افتاده اند نیست.

بهتر است در صورت نیاز به تعویض زغال اکتیو آکواریوم خود، فقط کربن جدید را از فروشگاه تصفیه آب یا آکواریوم داران خریداری کنید. دقت داشته باشید که کربن فعال استفاده نشده را حتما در یک ظرف در بسته نگهداری کنید، زیرا ممکن است بوها و مواد شیمیایی را از هوا جذب کند.

جهت مشاهده قیمت و خرید زغال اکتیو آکواریوم روی لینک قبل کلیک نمایید.

 

برگشت آلاینده ها به آب آکواریوم!

شاید شنیده باشید که وقتی کربن فعال به ظرفیت خود رسید و اشباع شد، شروع به آزادسازی و برگشت دادن برخی از مواد جذب شده به داخل آب آکواریوم می کند. این ادعای دقیقی نیست. اگرچه از نظر فنی امکان پذیر است، اما آزادسازی آلاینده ها نیاز به تغییراتی در شیمی آب دارد که به سادگی در یک آکواریوم رخ نمی دهد.

با این حال، فرآیندهای مورد استفاده برای ایجاد کربن فعال، می تواند منجر به حضور فسفات در محصول نهایی شود. در این حالت، ممکن است فسفات موجود در کربن فعال به داخل آب آکواریوم نفوذ کند. برخی از محصولات کربن فعال به طور خاص بیان می کنند که آیا فاقد فسفات هستند یا خیر.

اگر با افزایش مداوم فسفات مشکل دارید و نمی توانید علت دیگری پیدا کنید، کربن فعالی تهیه کنید که از طرف فروشنده عدم وجود فسفات در آن تایید شده باشد و یا کربن را به طور کامل حذف کنید. کنترل آب آکواریوم را برای چند ماه انجام دهید و ببینید آیا فسفات در حد بالا باقی می ماند یا خیر. اگر بالا بماند، احتمالاً کربن، دلیل افزایش فسفات شما نبوده است.

 

نکات مهم برای استفاده از زغال اکتیو در آکواریوم

به طور کلی، استفاده از زغال اکتیو در فیلتر آکواریوم چیز خوبی است، اما یک ضرورت محسوب نمی شود. استفاده از کربن فعال سبب می شود آب آکواریوم واقعا بدون بو، طعم و رنگ باشد. چیزی که واقعا عاشق آن خواهید شد.

اما اگر آب آکواریوم را مرتبا آزمایش می کنید، تعویض بخشی از آب را به طور منظم انجام می دهید و آب لوله کشی جایگزین را کلر زدایی می کنید، واقعاً نیازی به استفاده از کربن ندارید. این فقط یک هزینه اضافی است زیرا کربن فعال آکواریوم باید هر ماه تعویض شود.

کربن موجود در فیلتر آکواریوم، همچنین به عنوان محل نگهداری باکتری های مفیدی عمل می کند که آمونیاک را به نیتریت و سپس نیترات تبدیل می کنند. اگرچه این یک مزیت حساب می شود، اما باید دقت داشته باشید که وقتی کربن را هر ماه عوض می‌کنید، بخشی از بیوفیلتر را دور می‌ریزید و مدتی طول می‌کشد تا روی کربن جدید باکتری‌های مفید رشد کنند.

اگر مدیا کربن اکتیو درصد قابل توجهی از سیستم فیلتراسیون شما باشد، با هر تعویض آن، بخشی از فیلتر زیستی خود را نیز از دست خواهید داد. ممکن است پس از افزودن کربن جدید، یک افزایش آمونیاک رخ دهد. برای جلوگیری از این اتفاق، از اسفنج ها، بیوبال یا سرامیک آکواریوم به مقدار کافی در فیلتر تصفیه آب آکواریوم استفاده کنید تا به عنوان رسانه اصلی برای باکتری هایی که فیلتر زیستی را تشکیل می دهند، عمل کنند.

گزارش شده است که کربن فعال پودری، هنگامی که در فیلتراسیون آکواریوم استفاده می شود، به صورت گرد و غبار ریز به آکواریوم وارد شده و روی آبشش ماهی ها به دام می افتد. مواردی وجود دارد که ماهی ها پس از استفاده از کربن پودری که به درستی در کیسه قرار نداشتند، مرده اند. کالبد شکافی روی ماهی مرده ذرات کربن را در آبشش و بافت باله آنها نشان داد.

استفاده از کربن فعال با دانه های بزرگتر و همچنین شستشوی گرد و غبار با آب مقطر قبل از قرار دادن آن در فیلتر آکواریوم ، از این مشکل جلوگیری می کند. از آب مقطر یا دیونیزه شده برای شستشوی کربن جدید استفاده کنید تا از جذب کلر آب لوله کشی قبل از قرار گرفتن در فیلتر تصفیه آب جلوگیری کنید.

در صورت تمایل، جهت دریافت مشاوره، پرسش در مورد محصولات مورد نظر و خرید از طریق شماره تلفن های ثابت 02186027905 - 02634606148، واتس اپ و تلگرام 09129418377 و آدرس ایمیل [email protected] و یا چت آنلاین با کارشناسان تصفیه آب بهاب تماس بگیرید.

کانال تلگرام تصفیه آب                     

***/*ن

مشاوره تلفنی خدمات مشاوره تصفیه آب
021-86027905