0
محصول تعداد قیمت - تومان
محصولات
راهنمای انتخاب محصولات
 • استخدام در چندین ردیف شغلی

  حقوق وزارت کار با مزایای کامل به همراه بیمهاستخدام کاشناس خدمات پس ار فروشاستخدام وب مستر جهت تولید محتوای سایت

  استخدام فوری در کرج
 • تعمیر و تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب

  تعمیر انواع دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیتعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتیارایه کلیه قطعات و لوازم اورجینال دستگاه تصفیه آب خانگی و نیمه صنعتی

  درخواست تعمیر تصفیه آب
 • فروش ویژه انواع آبسردکن زیر قیمت بازار

  فروش انواع آبسردکن کره، تایوان، چینفروش انواع جالیوانی آب سردکن و لوازم جانبیفروش انواع مخزن آبسردکن تصفیه دار و ساده

  خرید آبسردکن
 • جشنواره فروش انواع سوداساز

  فروش سوداساز و نوشیدنی ساز درینک میت و آی سودافروش و شارژ کپسول گاز انواع سوداسازآغاز فروش فوق العاده سوداساز کلایمکس آلمان با قیمت استثنایی

  خرید سوداساز
 • جشنواره فروش دستگاه تصفیه آب

  آغاز فروش فوق العاده برترین مدلهای دستگاه تصفیه آب ، فقط برای مدت محدودانواع دستگاه تصفیه آب اورجینال و دستگاه سوداساز. ضمانت اصالت کالاتخفیف های ایده آل همراه با هدایا

  فروش فوق العاده تصفیه آب
 • سیستم های تصفیه آب بهاب

  تخصصی ترین مرکز آموزش، نقد، بررسی و ارائه خدمات اینترنتی دستگاه تصفیه آبمشاوره رایگان جهت تهیه و تیم مجرب فنی جهت سرویس دستگاه تصفیه آب شماجامع ترین فروشگاه اینترنتی دستگاه تصفیه آب ، فیلتر آب و لوازم

  تصفیه آب بهاب

به راحتی و با پاسخ به چند سوال محصول خود را بیابید

دلایل کدر شدن آب آکواریوم جدید و روش پیشگیری و رفع آن آرشیو مقالات

How To Fix Cloudy Water in a New Fish Tank

دلایل کدر شدن آب آکواریوم جدید و روش پیشگیری و رفع آن
13 آبان 1400 43 بازدید

منبع : AQUEON مولف : مصطفی گردان

یکی از رایج ترین سوالاتی که آکواریوم داران جدید می پرسند مربوط به آب کدر یا شیری رنگ آکواریوم جدید است. این آب چه مفهومی دارد؟ چرا این اتفاق می افتد؟ و چطور میتوانیم کدری آب آکواریوم را برطرف کنیم؟

خبر خوب این است که آب کدر در یک آکواریوم جدید لزوماً یک وضعیت اضطراری نیست. در واقع، راه‌های بسیار ساده‌ای برای تشخیص و درمان آب کدر وجود دارد که در ادامه به بررسی هر کدام می‌پردازیم.

 

چرا آب آکواریوم کدر میشود؟

آیا آکواریوم جدید شما پس از چند روز اول که کاملا صاف و شفاف بود، ناگهان به رنگ تیره و یا شیری تغییر یافت؟ نگران نباشید. یک آکواریوم تازه راه اندازی شده یک مجموعه خالی از هر فعالیت بیولوژیکی است. در روز اول عملا هیچ موجود میکروسکوپی زنده ای وجود ندارد. در عرض چند روز، انواع موجودات میکروسکوپی شروع به تلاش برای استقرار خود در مخزن خواهند کرد.

باکتری‌های نیتریفیک کننده مفید nitrifying bacteria که آب را فیلتر کرده و ثبات و تعادل را ایجاد می‌کنند، هنوز فرصتی برای زاد و ولد در سیستم نداشته‌اند. در مقابل، انواع باکتری‌های شناور آزاد و سایر میکروب‌ها از مواد معدنی و مواد مغذی موجود در آب استفاده می‌کنند و شروع به تکثیر بدون کنترل می‌کنند. در نتیجه باعث کدر شدن آب می‌شوند. این وضعیت گاهی مضاعف و تشدید می‌شود که علاقه‌مندان به یکباره تعداد زیادی ماهی اضافه می‌کنند و یا بیش از حد غذا می‌دهند و منبع غذایی اضافی برای این میکروب‌ها فراهم می‌کنند.

 

بهترین راه حل برای شفاف کردن آکواریوم کدر چیست؟

یک واکنش طبیعی، انجام کاری برای رفع این موضوع است. بدیهی است که مشکلی در آکواریوم وجود دارد که نیاز به اقدام از سوی ما دارد. با این حال، اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از کدر شدن آب آکواریوم ، به مراتب بهتر از تلاش برای از بین بردن آن پس از ایجاد است. هنگامی که شروع به دیدن آب کدر در یک آکواریوم جدید می کنید، بهتر است فقط اجازه دهید طبیعت مسیر خود را طی کند. به چرخه طبیعت اعتماد کنید!

 

آیا برای رفع کدری آب آکواریوم نباید کاری انجام دهیم؟ تنها اجازه دهیم طبیعت مسیر خود را طی کند؟

بله! بدون شک، تا زمانی که سطح آمونیاک و نیتریت در حال افزایش نباشد، انجام هیچ کاری بهترین رویکرد برای یک آکواریوم جدید است. تمیز کردن فیلتر آکواریوم هیچ کاری جز مختل کردن تعداد معدودی از باکتری های مفیدی که فرصت تثبیت را داشته اند، انجام نمی دهد. این "بچه های خوب" در نهایت از باکتری های آب کدر برای غذا پیشی می گیرند، آنها را گرسنگی می کشند و لاشه هایشان را تجزیه می کنند.
تغییرات آب به طور موقت آب را پاک می کند، اما در یک یا دو روز، دوباره آب کدر ظاهر می شود، اغلب حتی بدتر از قبل. این به این دلیل است که آب جدید منبع تازه ای از مواد مغذی را فراهم می کند و باعث می شود باکتری های آب کدر حتی بیشتر جمع شوند.
باکتری های آب کدر در نهایت تمام مواد مغذی موجود در آب را مصرف کرده و از بین می روند. این بخشی از روند اکوسیستم است!

 

آیا باید گیاهان زنده یا سایر باکتری های مفید را اضافه کنیم؟

بله! گیاهان زنده دارای باکتری های "خوب" و میکروب های مفیدی هستند که روی آنها وجود دارند و به برقراری تعادل بیولوژیکی در آکواریوم کمک می کنند.
گیاهان زنده برای مواد مغذی با هم رقابت می کنند و به از بین بردن میکروب هایی که باعث کدر شدن آب می شوند کمک می کنند. علاوه بر این، آنها در طول روز اکسیژن تولید می کنند که خود به تجزیه فضولات ماهی، غذای نخورده و باکتری های آب کدر، کمک می کند. این مزیت سوم سبب پاکسازی آب می شود.
گیاهان آکواریوم همچنین آمونیاک تولید شده توسط ماهی و غذای نخورده را مصرف می کنند، که می تواند در آکواریوم های تازه راه اندازی شده تا زمانی که باکتری های نیتریف کننده ایجاد شوند، مفید باشد.

رفع کدری آب آکواریوم 

آیا باید مدیا فیلتر آکواریوم را تغییر دهیم یا فیلتر جدیدی نصب کنیم؟

خیر! آب کدر، سندرم مخزن جدید است و نکته مهم در مورد فیلتر آکواریوم ، هنگام مواجهه با آن، دست نزدن به فیلتر است!
تمیز کردن یک فیلتر جدید یا تعویض کارتریج یا مدیا هیچ فایده‌ای ندارد و به طور بالقوه باکتری‌های خوبی را که سعی در رشد روی آنها دارند، از بین می‌برد. اگر پد فیلتر یا مدیا زودتر از 30 روز اول نیاز به تمیز کردن دارند، ممکن است بیش از حد تغذیه انجام شده است.

 

آیا باید آب کدر آکواریوم را بیشتر عوض کنیم؟

خیر! تغییرات جزئی و منظم در آب، اولین کاری است که آکواریوم داران تازه کار باید انجام دهند تا موفق شوند. در هنگام سندرم مخزن جدید(آب کدر)، تغییرات کم آب ممکن است به پاکسازی موقت آب کمک کند (در بهترین حالت 24 ساعت)، اما کدر شدن با انتقام بر می‌گردد، زیرا با آب ورودی به آن مواد مغذی بیشتری داده‌اید.

 

روشهای جلوگیری از کدر شدن آب آکواریوم جدید

 • به ماهیان خود بیش از حد غذا ندهید. آکواریوم داران مبتدی اغلب می ترسند که ماهی هایشان از گرسنگی بمیرند، بنابراین به شدت و اغلب اوقات مشغول تغذیه ماهی ها هستند! متأسفانه، در شروع راه اندازی یک آکواریوم، تعداد کمی از باکتری‌های نیتریفیک کننده برای تجزیه مواد زائد یا غذای نخورده وجود دارند. بنابراین باکتری‌های آب کدر از این فرصت استفاده می‌کنند و به تکثیر خود ادامه می‌دهند. حتی بدتر از آن، سطح آمونیاک و نیتریت ممکن است شروع به افزایش کند که برای ماهیان بسیار خطرناک است. ماهی‌های موجود در طبیعت همیشه هر روز غذا نمی‌خورند و برخی از ماهی‌های شکارچی تنها یک یا دو بار در هفته غذا می‌خورند. هیچ ماهی در سه روز از گرسنگی نمرده است.
 • ماهی های زیادی را در آکواریوم خود قرار ندهید. ماهی بیشتر به معنای ضایعات بیشتر و غذای بیشتر برای میکروب هایی است که باعث کدر شدن آب می شوند. تعداد زیاد ماهی در یک آکواریوم جدید نیز ممکن است باعث افزایش آمونیاک و نیتریت های مضر نیز شود.
 • فیلتر کربن فعال را به سیستم تصفیه آب آکواریوم اضافه کنید. افزودن کربن فعال یا همان زغال اکتیو آکواریوم ، به پاکسازی آب و جذب مواد مغذی تغذیه کننده باکتری ها کمک می کند.

مقاله معرفی و کاربرد زغال اکتیو در آکواریوم برای حفظ کیفیت آب را می توانید از طریق لینک قبل مطالعه کنید.

جهت مشاهده و خرید زغال اکتیو آکواریوم روی لینک قبل کلیک کنید.

 • باکتری های مفید را از آکواریوم قدیمی قرض بگیرید! اگر به مخزن ماهی سالم و قدیمی دیگری دسترسی دارید، اضافه کردن چند مشت شن از آن آکواریوم، باعث رشد باکتری های مفید و تسریع روند پاکسازی می شود. می توانید یک دکور صخره ای را از دوست خود که دارای آکواریوم قدیمی است، قرض بگیرید. همچنین میتوانید فیلترهای اسفنجی را از درون یک آکواریوم قدیمی، به آکواریوم خودتان منتقل کنید. با این کار حجم موثری از باکتری های مفید که در محیط قبلی رشد کرده اند، وارد مجموعه شما شده و آب را تصفیه خواهند کرد.

کدر شدن آب آکواریومآب آکواریوم خود را تست کنید. به محض اینکه آب شروع به کدر شدن کرد، آب آکواریوم را از نظر آمونیاک و نیتریت آزمایش کنید. در بیشتر مواقع میزان آنها صفر خواهد بود، به این معنی که هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

 

نتیجه گیری :

ما می دانیم که دیدن آب کدر در یک آکواریوم جدید می تواند هشدار دهنده باشد. اما بهترین توصیه این است که صبور باشید و منتظر بمانید. دیگر ماهی اضافه نکنید، یک روز در میان به مقدار کم غذا بدهید، آب آکواریوم خود را آزمایش کنید و فعلاً فیلتر آکواریوم را به حال خود رها کنید.

دقت کنید که مشاهده آب کدر در یک آکواریوم قدیمی حکم دیگری دارد و ممکن است نشانه یک مشکل باشد!

در صورت تمایل، جهت دریافت مشاوره، پرسش در مورد محصولات مورد نظر و خرید از طریق شماره تلفن های ثابت 02186027905 - 02634606148، واتس اپ و تلگرام 09129418377 و آدرس ایمیل [email protected] و یا چت آنلاین با کارشناسان تصفیه آب بهاب تماس بگیرید.

کانال تلگرام تصفیه آب                     

 

***/**ن

مشاوره تلفنی خدمات مشاوره تصفیه آب
021-86027905